Skip to content

Shackletonova chata

Na policiach tu ležia plechovky králika na curry, ľadviniek, hovädzích líčok a ovčích jazykov. Na šnúrach na prádlo visia spodky a pod posteľami vyrobených z drevených bední sú vyrovnané rady topánok. Chatka Ernesta Shackletona vyzerá úplne rovnako, ako ju prieskumník v roku 1909 opustil.

Schackleton so svojim týmom 14 mužov chatku postavil vo februári 1908 z prefabrikovaných klád, ktoré si z Londýna nechal dopraviť cez Nový Zéland. Budova mala slúžiť ako základňa pre expedíciu Nimrod, ktorého posádka mala ako prvá dosiahnuť južný pól.

Výprava 4 mužov mala horko-sladký koniec. Po smrti ich poníkov a s nedostatočnými zásobami jedla sa museli 180 kilometrov od južného pólu vrátiť. Bolo to napriek tomu najďalej, kam sa človek v tej dobe dostal.

Obsah Shackletonovej chatky je v mrazivom počasí prirodzene uchovaný a poskytuje fascinujúci pohľad do expedícii na južný pól na prelome 19. a 20. storočia s prieskumníkmi ako bol Shackleton, Scott a Amundsen, ktoré boli pre členov posádky často smrteľné. Medzi zásobami, ktoré mali 15 mužom vystačiť po dobu dvoch rokov, sa nachádzalo 725 kilogramov “výberovej šunky z Yorku”, 570 kilogramov sardiniek, 670 kilogramov zavarenej slaniny a 25 bední whisky.

Objav posledný z týchto zásob vyvolal v roku 2010 veľké vzrušenie medzi reštaurátormi, ktorí pod chatkou našli uskladnenú bedňu whisky Mackinlay. Tri fľaše boli prevezené do Škótska a podrobené chemickej analýze. Na tomto základe v Mackinlay vytvorili whisky založenú na chuťovom profile nájdených fľaši.

Pôvodné fľaše boli vrátené do prístrešku ako pamiatka na dávneho gentlemana, ktorý sem viedol expedíciu.

Shackletonova chata je dostupná len so sprievodcom. Do vnútra je vstup povolený vždy len 8 ľuďom naraz a všetci musia podpísať návštevnú knihu.

Na mape nájdeš aj 360° virtuálnu prehliadku interiériu a môžeš sa poprechádzať aj po okolí.

Zdroje

Antarctica

-77.5529223, 166.1683686

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Shackletonova chata Na policiach tu ležia plechovky králika na curry, ľadviniek, hovädzích líčok a ovčích jazykov. Na šnúrach na prádlo visia spodky a pod posteľami vyrobených z…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/shackletonova-chata/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

166.1683686,-77.5529223
</Document> </kml>
KML súbor

Antarktída - Krátke info

Úradné jazyky: angličtina
Rozloha: 14200000 km²
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Shackletonova chata? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.