Skip to content

Semmelweisové múzeum medicíny

Múzeum skrýva fascinujúce predmety ako anatomický model s odkrytými vnútornosťami, starý stroj na rentgen alebo scvrklú hlavu. To všetko v dome, kde sa doktor Ignác Semmelweis narodil. Najzaujímavejší je však samotný Semmelweisov život.

V 40. rokoch 19. storočia pracoval doktor v jednej budapeštianskej pôrodnici. V tej dobe umierala tretina rodičiek na bakteriálnu infekciu, tzv. horúčku omladníc. Semmelweis bol úmrtnosťou žien zhrozený, ich príčina mu však nebola jasná. Začal si viesť starostlivo zápisy o dení v pôrodnici a zistil, že keď sa v nej vyskytovalo menej študentov medicíny, umieralo aj menej rodičiek.

Keď v roku 1847 zomrel jeho priateľ a lekár Jakob Kolltscha, Semmelweis konečne našiel spojitosť. Kolletscha zomrel potom, čo sa v márnici omylom porezal do prsta. jeho pitva preukázala podobné znaky, aké boli nájdené v tele zomrelých rodičiek. Ignác Semmelweis dospel k záveru, že za smrť žien môžu sami lekári.

Doktor zaviedol striktné pravidlá na umývanie rúk pre všetkých lekárov na oddelení a úmrtnosť rýchlo klesla z 18% na 2,2%. Semmelweis však nedokázal vysvetliť, prečo táto metóda funguje. Objav Louisa Pasteura o mikroskopickom pôvode infekcií bol totiž urobený až o niekoľko desaťročí neskôr. Bez dostatočného vysvetlenia bol objav zamietnutý ako len “mánia”.

Neskôr lekár upadol do hlbokej depresie, čiastočne i kvôli neprijatiu svojej teórie. Európskym lekárom písal ostré dopisy, v ktorých ich kritizoval za ich ignoranciu a nazýval ich vrahmi. V roku 1865 bol poslaný do sanatória, kde zomrel na sepsu, chorobu, ktorú sa celý život snažil vykynožiť.

Ďalšie úžasné miesta

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Semmelweisové múzeum medicíny? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.

Zdroje

Budapest, Apród u. 1-3, 1013 Hungary

47.4932298, 19.0429782

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Semmelweisové múzeum medicíny Ignác Semmelweis je záchrancom matiek. A tp len vďaka čistým rukám. To nebolo vždy pravidlom a samozrejmé. Dokonca ani medzi lekármi!viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/semmelweis-muzeum/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

19.0429782,47.4932298
</Document> </kml>
KML súbor

Maďarsko - Krátke info

Magyarország
Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Semmelweisové múzeum medicíny? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.