Skip to content

Saltonské more

V 50. a 60. rokoch 20. storočia bolo Bombay Beach rozkvitajúcim prímorským letoviskom. Hostia tu trávili dni plávaním, vodným lyžovaním a golfom a v noci sa presunuli na večierok do yacht klubu North Shore.

Dnes je z miesta vyblednutá, zhrdzavená, opustená pustina. Voda je okrem soli cítiť i po benzíne a tlejúcich rybách. Pláže, ktoré boli kedysi plné dovolenkárov, teraz zaplavuje zelený kal a rybie kostry. Jedná sa priamo o apokalyptickú krajinu.

Aby si pochopil, ako sa z tohto raja na zemi stal hotový očistec, musíš poznať celý príbeh Saltonského mora. Bombay Beach neleží u pobrežia Tichého oceánu, ale uprostred púšte Colorado. V roku 1905 sa zdvihla hladina rieky Colorado, voda pretrhla hrádze a zaplavila púštnu prepadlinu Saltonský prelom. Vody tu pribúdalo celé dva roky, až vzniklo 24 x 56 kilometrov veľké jazero prezývané Saltonské more.

Hoci bol vznik najväčšieho jazera v Kalifornii nehodou, najprv sa zdalo, že priaznivou. V jazere sa darilo rybám a tie zas prilákali kŕdle vtákov. Developeri sa chytili príležitosti a propagovali jazero ako “Saltonskú riviéru” a “zázrak uprostred púšte”. Saltonské more sa stalo cieľom turistov plných hotelov, yacht klubov, domov a škôl. Avšak nie na dlho.

Ku koncu 70. rokov sa miestny ekosystém začal rúcať. Bez odtoku s minimálnymi ročnými zrážkami a pritekaniu vody z okolitých fariem bola voda v jazere zamorená pesticídmi a obsah soli v ňom dosiahol hodnoty vyššej ako v Tichom oceáne. Vlny na pláže vyplavovali tisíce uhynutých rýb, ktoré na slnku začali hniť. Ako sa ich mäso postupne rozkladalo, pláž sa pokryla vrstvou rybích kostier.

Dodnes okolo vodnej plochy stoja čriepky zašlej slávy letoviska: motely so zadebnenými oknami, hrdzavé trupy lodí a popraskané bazény počmárané graffiti. I dnes tu žijú ľudia, Bombay Beach má asi 250 obyvateľov, ktorí sa po okolí pohybujú v golfových vozíkoch a pre zásoby si jazdia do najbližšieho mesta vzdialeného 65 kilometrov.

Je tu jediná žiarivo nová budova: Yacht klub na severnom brehu jazera bol v roku 2010 opravený a z budovy sa stalo spoločenské centrum.

Návštevu začni prehliadkou múzea Salton Sea History Museum na 72 – 120 South Lincoln Street v meste Mecca.

Zdroje

Bombay Beach, CA 92257, USA
33.365206943,-115.7297152
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.203 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km