Skip to content

Rybí dážď

Lluvia de Peces alebo dážď rýb sa že vraj v dedine Yoro objavuje aspoň raz a niekedy dokonca i dvakrát do roka. Pri obrovskej búrke tu že vraj z neba padajú malé rybky.

Legenda hovorí, že sa už od 19. storočia medzi májom a júnom do dediny pravidelne priženie búrka prinášajúca výdatný dážď. Keď búrka skončí, ulice sú plní zmietajúcich sa rýb.

V 70. rokoch 20. storočia tým National Geographic ryby v uliciach skutočne objavil, schádza však dôkaz, že padli z neba. Jedná sa o jedno z málo dôveryhodných zachytení udalosti.

Podobné zvieracie dažde ľudia po celom svete údajne zažili už niekoľkokrát, vedecká vysvetlenie však chýba. Najjednoduchšia verzia zneje, že silné búrky vylejú rieky z korýt, čo vyženie niektoré zvieratá z ich príbytkov a tie potom ostanú uväznené v uliciach. Ďalšia prichádza s vysvetlením, že rýchla vlna vynesie ryby do ulíc a následne zas rýchlo zmizne, čo v prihliadajúcich vyvolá dojem, že ryby spadli z neba.

Extrémne výnimočné prípady hlásia i skutočný pád rýb z neba, kedy sú zvieratá prenesené vodnou smršťou. Vodná smršť je malé tornádo, ktoré sa preženie nad vodnou plochou. Hoci tornádo “nenasáva” vodu, je schopné z nej vyzdvihnúť malé živočíchy a preniesť ich inam.

Najpodivuhodnejšie na daždi v Yoro je to, že nájdené ryby nie sú z miestnych vôd, ale až z 200km vzdialeného Atlantik u. Prízemnejšie teórie tvrdia, že tieto ryby žijú v podzemných riekach a do ulíc sú vyplavené, miesto aby na ne padali. Túto teóriu podporil aj zmienený výskum National Geographic zo 70. rokov, ktorý zistil, že nájdené ryby sú slepé.

V Yoro si však ľudia udalosť vysvetľujú skôr ako udalosť náboženskú ako prírodnú. V 60. rokoch 19. storočia sa katolícky kňaz José Manuel Subirana modlil za stravu pre hladných. Na konci jeho modlitieb vraj začali z neba pršať ryby. Od roku 1998 sa na počesť zázraku koná slávnosť Lluvia de Peces, ktorej súčasťou je sprievod, pri ktorom sa ulicami nesú podobizne José Manuela Subirany.

Zdroje

Yoro, Honduras
15.1669149146,-87.1273253
Stiahni si KML súbor
Honduras - Krátke info

Honduras
Miestny názov: Honduras
Hlavné mesto: Tegucigalpa
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 5. november 1938
Rozloha: 112492 km²
Mena: honduraská lempira
Kód meny: HNL
Kurz (za 1 € dostaneš): 28.938 HNL
Medzinárodný kód krajiny: HN
Internetová doména: .hn
Predvoľba telefónneho čísla: +504

Blízke miesta do +/- 300km