Skip to content

Rundetårn

Rundetårn, teda “guľatá vež”, je zavŕšená kopulou, v ktorej sa nachádza najstaršia doposiaľ funkčná hvezdáreň v Európe. Bola postavená v roku, kedy zomrel Galileo, teda 1642, na pokyn kráľa Kristiána IV. Dánskeho. Pôvodne tu boli vystavané dve verzie slnečnej sústavy: jedna podľa Galilea so Slnkom v strede a druhá podľa dánskeho astronóma Tycho Brahe, kde bolo v strede Zem.

Rundetårn je známa svojou architektúrou, miesto schodiska totiž na vež vedie tehlová chodba, ktorá sa okolo stredu budovy obtočí 7.5krát. Toto neobvyklé riešenie má praktický dôvod: Na vrchol veže bolo nutné dopraviť ťažké astronomické prístroje, čo sa robilo ľahšie na kolieskách.

Rundetårn bola až do roku 1861 súčasťou kodanskej univerzity, bola však nahradená hvezdárňou Østervold na predmestí, kde nie je pozorovanie rušené svetlami mesta.

Rundetårn je teraz otvorená pre verejnosť. Každoročne sa tu na jar taktiež koná závod jednokoliek, v ktorom musia jazdci vyjsť hore a potom dole. Rekordný čas 1:48,7 z roku 1988 nebol doposiaľ prekonaný.

Zdroje

Købmagergade 52A, 1150 København, Denmark

55.681347, 12.5757299

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Rundetårn Rundetårn, teda “guľatá vež”, je zavŕšená kopulou, v ktorej sa nachádza najstaršia doposiaľ funkčná hvezdáreň v Európe. Bola postavená v roku, kedy zomrel Galileo, teda…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/rundetarn/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

12.5757299,55.681347
</Document> </kml>
KML súbor

Dánsko - Krátke info

Danmark
Miestny názov: Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Rozloha: 43931 km²
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Medzinárodný kód krajiny: DNK/DK
Internetová doména: .dk
Predvoľba telefónneho čísla: +45

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Rundetårn? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.