Skip to content

Rezort Varoša

Priezračné more, piesočnaté pláže a všade okolo cedule s vyobrazením vojaka držiaceho samopal, ktoré veľkými písmenami varujú “Vstup zakázaný”. Presne takto vyzerá rezort Varoša.

Od roku 1974 rozdeľuje Organizácia spojených národov Cyprus na severnú časť patriacu Turecku a južnú, ktorá je pod správou Grécka. Rozdelenie prebehlo počas vlny násilia, keď grécka vojenská vláda podporila prevrat v Turecku a Turci následne napadli Cyprus zo severu. Vytlačili tak stovky tisíc Grékov na južnú časť ostrova. Turci, ktorí žili na juhu, opustili svoje domovy a presunuli sa na sever.

Na začiatku 70. rokov bola Famagusta, mesto ležiace asi 3 kilometre severne od zelenej línie, vyhlásenou turistickou destináciou na Cypre. V hoteloch na pláži sa ubytovávavali také hviezdy ako Elizabeth Taylor alebo Brigitte Bardot. Počas tureckej invázie však všetkých 39 000 obyvateľov utieklo, a z Varoša sa tak stalo mesto duchov. Od tej doby ho obklopuje ostnatý drôt a je pod neustálym dohľadom tureckej armády. Po vysťahovaných desaťročiach začínajú budovy značne chátrať.

Len pár metrov severne od ohradenej zóny stojí Arkin Palm Beach Hotel, kde si návštevníci môžu užiť koktejl v bazéne s výhľadom na chátrajúce balkóny susedného opusteného rezortu.

Varoša nie je turistom prístupná, ale je možné ju vidieť cez ostnatý drôt z hotela Arkin Palm Beach. Fotografovanie miesta je zakázané, a pokiaľ vás budú vojaci podozrievať, že u seba máš fotoaparát, môžu ťa prehľadať.

Varosha beach
Zdroje

Phalirou, Gazimağusa 99450

35.1178482803,33.9590644

Stiahni si KML súbor

Cyprus - Krátke info

Kypros, Kıbrıs
Miestny názov: Kypros, Kıbrıs
Hlavné mesto: Nikózia
Úradné jazyky: gréčtina, turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 16. august 1960
Rozloha: 9251 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: CYP/CY
Internetová doména: .cy
Predvoľba telefónneho čísla: +357

Blízke miesta do +/- 300km