Skip to content

Republika Kugelmugel

Republika Kugelmugel je jedným z mnohých mikroštátov sveta. Tie bývajú často založené ako umelecké projekty, sociálne experimenty alebo len pre zábavu, ale vlády ďalších krajín ich neuznávajú.

Keď v roku 1984 dostal rakúsky umelec Edwin Lipburger chuť postaviť si na záhrade guľovitý domček, nevidel potrebu zháňať stavebné povolenie. Keď mu potom bola úradne nariadená demolácia, Lipburger svoj guľatý dom, Kugelmugel, prehlásil za nezávislý štát. Vláda ho za to poslala na 10 týždňov do väzenia, rakúsky prezident mu však udelil milosť a pobyt mu skrátil.

Keď sa Lipburger vrátil z väznice, zistil, že jeho dom bol presunutý do zábavného parku Prater. To bola pre umelca ťažká rana. Na hranice Kugelmugelu vyvesil ceduľu so zoznamom úhlavných nepriateľov štátu, ktorí majú do jeho zeme zakázaný vstup. Medzi nimi je aj bývalý viedenský primátor Helmut Zilk, ktorý s demoláciou súhlasil.

Kugelmugel je teraz obohnaný pletivom, v ktorom červeno-biele pruhované dvere znamenajú štátnu hranicu. Lipburger už tu nežije, pretože bol donútený odísť do vyhnanstva.

Edwin Lipburger umrel v januári 2015, ale republika má oficiálne viac ako 650 občanov. V súčastnosti je republika spravovaná viedenskou vládou a používa sa ako turistická atrakcia.

Kedy navštíviť Kugelmugel?

Žiadne oficiálne otváracie hodiny neexistujú. Podľa nedostatočných informácii sa dá táto republika navštíviť iba počas umeleckých výstav. Tie treba sledovať na oficiálnej stránke štátu Kugelmugel.

Zdroje

Antifaschismuspl. 2, 1020 Wien, Austria

48.2155307, 16.3960738

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Republika Kugelmugel Republika Kugelmugel je jedným z mnohých mikroštátov sveta. Tie bývajú často založené ako umelecké projekty, sociálne experimenty alebo len pre zábavu, ale vlády ďalších krajín…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/republika-kugelmugel/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

16.3960738,48.2155307
</Document> </kml>
KML súbor

Rakúsko - Krátke info

Österreich
Miestny názov: Österreich
Hlavné mesto: Viedeň
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: spolková republika
Dátum vzniku: 1. január 1955
Rozloha: 83879 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: AUT/AT
Internetová doména: .at
Predvoľba telefónneho čísla: +43

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Republika Kugelmugel? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.