Skip to content

Rastliny v Kinabalu

Hlboko v lesoch národného parku Kinabalu láka najväčší zástupca krčiažníkov krčiažnik rádžu (Nepenthes rajah) svoje obete. Tieto mäsožravky majú tekutino naplnené krčiažky, do ktorých lapajú hmyz.

Obľúbenou stravou krčiažníka sú mravci, rastlina však dokáže polapiť aj omnoho väčšie organizmy. V ich krčkoch boli nájdené krysy, žaby, jašterice aj vtáci.

Tieto rastliny sú fascinujúcim úkazom. Krčiažníci, z ktorých najväčší nameraný dokázal pojať 3.5 litra vody, však nie sú najskôr určené k polapeniu hlodavcov.

V roku 2011 publikoval tým vedcov z univerzity Monash vedený expertom na mäsožravé rastliny Dr. Charlesom Clarkom výsledky pozorovania súžitia stromov, krčiažníkov a krýs. Najzásadnejším objavom ich pozorovania bol fakt, že malé cicavce sa často nektárom z krčkov tejto rastliny živí a následne do nich sa i vyprázdňujú. Krčiažník rádžu je tak ich zdrojom potravy a zároveň latrínou. To je však pre rastlinu prekvapivo žiadúce, z výkalov krýs a stromov totiž získava potrebný dusík.

Vedci v štúdii došli k záveru, že rastlina sa vyvinula tak, aby malým savcom uľahčila kŕmenie a vyprázdňovanie sa do ich krčkov. Vzdialenosť od okraja krčky k nektáru korešponduje s dĺžkou tela cicavca, ktorý u daného stromu žije, rastlina im tak umožňuje pohodlný prístup k potrave. Ide o skvelý príklad harmonického súžitia rastlín a so zvieratami.

Zdroje

Kinabalu National Park Kundasang, Kinabalu Park, 89300 Ranau, Sabah, Malaysia

6.0057194, 116.542521

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Rastliny v Kinabalu Hlboko v lesoch národného parku Kinabalu láka najväčší zástupca krčiažníkov krčiažnik rádžu (Nepenthes rajah) svoje obete. Tieto mäsožravky majú tekutino naplnené krčiažky, do ktorých lapajú…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/rastliny-v-kinabalu/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

116.542521,6.0057194
</Document> </kml>
KML súbor

Malajzia - Krátke info

Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Úradné jazyky: malajčina, angličtina, čínština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 31. august 1957
Rozloha: 330803 km²
Mena: ringgit
Kód meny: MYR
Medzinárodný kód krajiny: MY
Internetová doména: .my
Predvoľba telefónneho čísla: +60

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Rastliny v Kinabalu? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.