Skip to content

Projekt Eden: Najväčší skleník sveta

Ako sa blížil koniec tisícročia, ospalé bývalé banské mesto St. Blazey potrebovalo nejakú inováciu. Viac ako 160 rokov sa tu ťažil kaolín a v roku 1995 ukončil svoju prevádzku. Preto bol navrhnutý nový koncept pre túto oblasť s názvom projekt Eden.

Projekt Eden mal využiť vyhĺbený kráter, ktorý zanechala stará baňa a využiť ho pre masívny skleníkový komplex. Ten pozostáva s dvoch biotopov: tropická a stredomorská klíma.

Len dva roky od predstavenia nákresu sa začalo s realizáciou. Napriek už čiastočne predpripravenému priestoru sa nejednalo o jednoduchý projekt. Pre skleníky bolo nutné vytvoriť aj dokonca špeciálnu hlinu. Vedci z univerzity v Readingu jej vyrobili až 83 000 ton.

V septembri 2000 bol zasadený prvý strom a už v marci 2001 projekt Eden otvoril brány svojim návštevníkom. Netušili, že bude o to taký záujem. Za 4 mesiace od otvorenia navštívilo skleník milión návštevníkov. Však sa konečne Angličania mohli konečne prejsť v tropickom pralese.

Však len tropický komplex zaberá plochu 1.56 ha a rastú tu napr. gumovníky, banánovníky, kávovníky či bambusy. Stredozemný komplex zaberá “len” 0.56 ha s olivami či vínnou révou. Uzavreté komplexy dopĺňa jeden vonkajší s rastlinami mierneho pásma. Návštevníci sa môžu tak prejsť medzi čajovníkmi, chmeľom, levanduľou či slnečniciami.

O 5 rokov neskôr vyrástla ešte originálna budova zvaná Core (jadro), v ktorej vznikli výstavné priestory a učebne pre environmentálnu výchovu. Výstavy sa konajú aj v novovzniknutej budove nezvyčajných tvarov, nazvané ako Seed (semeno).

Priestor je tak rozsiahli, že sa využíva aj pre kultúrne akcie. Koncertovala tu skupina Oasis či speváčka Amy Winehouse. Natáčal sa tu aj film Jamesa Bonda z roku 2002: Die Another Day.

Eden Project, Bodelva, Par PL24 2SG, UK
50.37080975,-4.7447178
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené kráľovstvo - Krátke info

United Kingdom
Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.863 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km