Skip to content

Pripjať

Všetky hodiny v Pripjati ukazujú 11:55. V ten okamžik totiž 26. apríla 1986 vybuchol reaktor černobyľskej elektrárne. Nasledujúci deň obdržali obyvatelia Pripjati túto správu:

Obyvatelia Pripjati, mestská rada informuje, že kvôli nehode v elektrárne Černobyľ v meste Pripjať sa zvýšil stupeň rádioaktivity v tejto oblasti… Súdruhovia, opusťte dočasne svoje domovy. Nezabudnite zhasnúť svetlá, vypnúť elektrické spotrebiče a vodu a zavrieť všetky okná. Prosíme, zachovajte počas dočasnej evakuácie kľud.

Pripjať je dodnes opusteným mestom. Z budov sa lúpe farba, ktorá padá na zaprášené topánky, hračky a komunistické plagáty. Pred rozpadajúcou sa budovou mestskej telocvične stojí zhrdzavené ruské koleso a autodróm. Tie pripomínajú púť, ktorá sa tu mala konať 1. mája 1986.

Tiché mesto nie je zrovna dovolenkovým miestom, návšteva však možná je. Jednodenné povolenie k vstupu si môžeš vybaviť v Kyjeve. V záujmu bezpečnosti je povolené sa v Pripjati pohybovať vždy len pár hodín a je nutné držať sa bezpečnostných nariadení. Návštevníci môžu vstúpiť len v rámci skupinovej prehliadky, nesmú sa ničoho dotýkať a ukladať nič na zem. Ruky a nohy musia byť zakryté a na konci prehliadky je každému meraná hodnota radiácie.

Fotografovať je povolené. Môžeš sa dostať až 100 metrov k reaktoru, a dokonca i rozprávať s pár miestnymi, ktorí neuposlúchli výzvy a vrátili sa do svojich domov.

30 rokov po katastrofe v Černobyle sa tu i cez vysoký stupeň rádioaktivity darí zvieratám i rastlinám. Podlahami a asfaltom prerastajú korene stromov a vrátili sa sem bobry, diviaky, vlci a medvede. Bez ľudí je tu omnoho vyššia biodiverzita, ako keď tu bolo skutočné mesto.

Ruské kolo v Pripjati je nehybné od havárie v elektrárni Černobyľ a evakuácie mesta v roku 1986
Zdroje

93QX+PC, Pryp'yat', Kyiv Oblast, Ukraine, 07270

51.3893302, 30.0985973

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Pripjať Všetky hodiny v Pripjati ukazujú 11:55. V ten okamžik totiž 26. apríla 1986 vybuchol reaktor černobyľskej elektrárne. Nasledujúci deň obdržali obyvatelia Pripjati túto správu: Obyvatelia…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/pripjat/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

30.0985973,51.3893302
</Document> </kml>
KML súbor

Ukrajina - Krátke info

Україна
Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Pripjať? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.