Skip to content

Predpovedač búrok

Chirurg George Merryweather mal záľubu v pijaviciach. Podľa jeho vlastných slov majú tieto podivné stvorenia, o ktorých veril, že dokážu predvídať počasie, inštinkty podobné ľudským: Nemajú totiž radi samotu. To a fakt, že pijavice bývajú pred búrkou veľmi nekľudné, pre neho bolo inšpiráciou k vytvoreniu nového spôsobu predpovedania počasia.

V roku 1851 predstavil Merryweather na Svetovej výstave v Londýne svoj “predpovedač búrok”. Keď si Merryweather všimol chovanie pijavíc pred búrkou, rozhodol sa, že ich využije ako pomôcku pri predpovedaní počasia. Jeho stroj pripomína malý kolotoč, na ktorom sú však miesto farebných poníkov rozostavené sklenené nádoby, každá s jednou pijavicou vo vnútri. Keď sa blíži búrka, nekľudné pijavice vylezú po skle hore, kde je ukrytý drôtik, ktorý rozozvučí zvonček na vrchole kolotoča.

Napriek tomu sa jedná o neobvyklý nápad, Merryweatherov “predpovedač búrok” sa neujal. Jeho vízia o predpovedačoch búrok naprieč celým Anglickom zostala len snom. Stroj však žije ďalej – napodobneninu pôvodného vynálezu nájdeš v Devone v Barometer World Exibition museum. Ďalší majú v múzeu vo Whitby na severe grófstva Yorkshire.

Zdroje

Quicksilver Barn, Merton, Okehampton EX20 3DS, UK
50.8924978303,-4.0923433
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené kráľovstvo - Krátke info

United Kingdom
Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.867 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44