Skip to content

Potopené mesto Shi Cheng

Pred šesťdesiatimi rokmi nebolo jazero Qiandao vodnou plochou, ale skôr údolím, v ktorom žilo na 300 000 osôb. Jednou zo slávnych pamiatok tu bolo mesto Shi Cheng na úpätí hory Wu Shi. Shi Cheng bola opevnená osada postavená roku 621, ktorej sa hovorilo “Levie mesto”.

V roku 1959 bolo v rámci výstavby vodnej elektrárne na rieke Xin’an celé toto 575 km² rozľahlé údolie zaplavené, aby sa vytvorila priehrada väčšia ako celé celá Budapešť. Ľudia boli vysťahovaní a ich domy pochované pod zemou, rovnako ako mesto Shi Cheng s bohato zdobenými múrmi, bránami a klenutými chodbami.

Spomienky na Levie mesto po desaťročiach vybledli. V roku 2001 však potápači znovu objavili 30 metrov pod hladinou jeho kamenné múry. Ďalších 10 rokov archeológovia zaznamenávali toto dobre zachované mesto na fotografiách a videách. V roku 2005 boli vďaka ultrazvukovému pátraniu objavené ďalšie tri prastaré mestá, ktoré boli rovnako ako Shi Cheng roku 1959 pochované pod vodou.

Návrhy na sprístupnenie Shi Cheng turistom (nech už jeho vyzdvihnutím nad hladinu, konaním prehliadok v ponorkách či postavením ochranného múra, ktorí bude mesto brániť pred vodou) boli vždy zamietnuté zo strachu z poničenia pamiatky. Dnes si teda môže Levie mesto prehliadnuť jediným spôsobom: Nasadiť si potápačskú masku a ponoriť sa na dno priehrady, kde na teba čaká prastarý svet.

Potápačská sezóna tu trvá od apríla do októbra, najlepšia viditeľnosť je však medzi aprílom a júnom. Vybavenie a ďalších potápačov nájdeš v centre Big Blue v Šanghaji, ktoré usporiadava na jazero Qiandao skupinové výlety.

Zdroje

Qiandao Lake, Hangzhou, China
29.8286928698,118.9353968
Stiahni si KML súbor
Čína - Krátke info

Čung-kuo
Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.805 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km