Skip to content

Posledný strom v Ténéré

V púštnej oblasti Ténéré roky rástol jediný osamotený strom. Pretože vo vzdialenosti viac ako 400 kilometrov v akomkoľvek smere žiaden ďalší strom nerástol, stal sa z neho orientačný bod cestovateľov, ktorí cez severovýchodnú Nigériu cestovali.

V roku 1939 ho navštívil francúzsky vojenský veliteľ Michel Lesourd, keď sem prišiel prizerať stavbe studne. Korene tejto akácie siahajú do hĺbky až 35 metrov, kde taktiež začína podzemná voda. Lesourd napísal: “Človek ju musí vidieť, aby v ňu uveril” a nazval strom “žijúcim majákom”.

Posledný strom v Ténéré zahynul v roku 1973 – nie snáď kvôli suchu v púšti alebo drsnému počasiu, ale kvôli človeku. Údajne do neho narazil v džípe opitý Líbyjec a kmeň stromu pukol.

Na mieste sa dnes nachádza jednoduchá konštrukcia v tvare stromu zo starých trubiek, kanistrov na benzín a časti áut. Podlý poslední strom z Ténéré však doposiaľ existuje – nachádza sa v Národnom múzeu Nigérie v Niamey, kde ho pred nebezpečnými šoférmi chráni plot.

Zdroje

Tree of Ténéré, Niger

17.75000000, 10.06666667

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Posledný strom v Ténéré V púštnej oblasti Ténéré roky rástol jediný osamotený strom. Pretože vo vzdialenosti viac ako 400 kilometrov v akomkoľvek smere žiaden ďalší strom nerástol, stal sa…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/posledny-strom-v-tenere/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

10.06666667,17.75000000
</Document> </kml>
KML súbor

Niger - Krátke info

Niger
Miestny názov: Niger
Hlavné mesto: Niamey
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: vojenská diktatúra
Dátum vzniku: 3. august 1960
Rozloha: 1267000 km²
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Medzinárodný kód krajiny: NER/NE
Internetová doména: .ne
Predvoľba telefónneho čísla: +227

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Posledný strom v Ténéré? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.