Skip to content

Posledné háje pôvodných divokých jabloní

Až sa nabudúce zakusneš do šťavnatého jabĺčka, zamysli sa nad tým, odkiaľ tá dobrota pochádza. Ovocie zrelo na strome nejakého poľnohospodára, ale kde? Dnes sa jablká pestujú po celom svete, od Brazílie cez Poľsko až po Japonsko. Avšak všetky tieto jablone sú potomkovia pôvodných stromov, ktoré rástli v horách okolo najväčšieho kazašského mesta Almaty, ktorého názov znamená “otec jabĺk”.

Dodnes nájdeš po miestnych kopcoch roztrúsené háje divokých jabloní. Stromy sú bujné a prepletené a ich ovocie oplýva všelijakými veľkosťami, farbami, a dokonca i chuťami od medovej až po podobnú sladkému drievku. Mnohé z týchto stromov boli vyrúbané, aby sa vytvoril priestor pre pole a domy. Vedci a milovníci jabĺk však bojujú za záchranu zostávajúcich divokých hájov. Z ich semienok by sme totiž mohli pestovať odolnejšie a chutnejšie jablká.

Vedci sa domnievajú, že semená jabĺk z Tian Shan boli prvý krát prenesené z Kazachstanu vtákmi a medveďmi dlho predtým, ako ich ľudia začali pestovať. Odtiaľ sa pôvodná odroda Malus sieversii usídlila v Síria, kde ich objavili Rimania, ktorí ich rozptýlili ďalej po celom svete.

Vedci sekvencovaním DNA zistili, že všetky jablká majú jediný pôvod. Aj populárna odroda jabĺk Golden Delicious má svojho pôvodcu v južnej časti Kazachstanu, čo bolo aj oficiálne uznané ako miesto a pôvod všetkých jabĺk.

Zdroje

  • The Atlas Obscura Explorer’s Guide for the World’s Most Adventurous Kid, 2018, ISBN: 9781523503544
  • https://www.wikipedia.org/

Ile-Alatau National Park, Abay Ave 64, Almaty, Kazakhstan

43.1576305, 77.048765

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Posledné háje pôvodných divokých jabloní Až sa nabudúce zakusneš do šťavnatého jabĺčka, zamysli sa nad tým, odkiaľ tá dobrota pochádza. Ovocie zrelo na strome nejakého poľnohospodára, ale kde? Dnes sa…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/posledne-haje-povodnych-divokych-jabloni/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

77.048765,43.1576305
</Document> </kml>
KML súbor

Kazachstan - Krátke info

Казахстан
Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Nur-Sultan
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Posledné háje pôvodných divokých jabloní? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.