Skip to content

Pohrebné ceremónie v Tana Toraja

Pre asi 650 000 členov etnika Torajanov, žijúceho na juhu ostrova Sulawesi, neznamená smrť náhle ukončenie života, ale proces s mnohými frázami, ktorý začína s posledným vydýchnutím zomrelého a končí o niekoľko rokov neskôr pohrebom.

Pohrebné obrady v Tana Toraja sa skladajú zo zložitých niekoľkodenných ceremónii pre verejnosť, ktoré zahŕňajú obetovanie zvierat, hostiny, predávanie darov, hudbu a procesiu obyvateľov dediny k pohrebnému miestu. Na hroby sa kladú drevené podobizne mŕtvych alebo tau tau.

Náklady na tieto ceremónie sú tak vysoké, že rodiny musia týždne, mesiace, a niekedy dokonca celé roky šetriť. Než nahromadia dostatok peňazí, je telo príbuzného ošetrené formalínom, ktorý ho zakonzervuje, a hovorí sa o ňom ako o “nemocnom” či “spiacom”.

Akonáhle rodina získa prostriedky na to, aby kúpila stádo byvolov k obetovaniu, môžu ceremónie začať. Prvý deň utvoria hostia procesiu, a ponúkajú rodine dary, nápoje a dobytok k obetovaniu. Dary sa starostlivo zaznamenávajú a verejne ohlasujú, aby všetci mali prehľad o tom, či boli splatené dlhy.

Nasledujúce dni vodí člen etnika postupne byvoly do kruhu, v ktorom sú pripevnení lanom za krúžok v nose k bambusovej tyči v zemi. Potom sledujú dospelí, deti i domáci miláčikovia, ako muž zarazí zvieraťu do krku mačetu a z rany vystriekne krv. Byvol sebou mláti a zvíja sa a krv z neho s každým pohybom strieka čím ďalej tým viac. Nakoniec však stratí silu a padne k zemi, kde v kaluži krvi a blata zomrie. Rovnaká smrť čaká na desiatky byvolov a prasiat.

Podľa Torajanov pomáhajú obetiny duši mŕtveho odísť do nebies, pretože jeho duša putuje na chrbte byvola. Na zemi sa potom mäso z obetín rozdá hosťom; najlepšie kúsky dostanú vysoko postavení členovia etnika.

Týždeň po obetnom ceremoniále nesie celá dedina rakvu ku hrobu. Pre Torajanov je miestom odpočinku väčšinou diera vyhĺbená v stene útesu. Na obľúbených miestach sú rady rakví strážene soškami tau tau.

Najviac pohrebov prebieha po žatvách, teda medzi júlom a októbrom. Ceremoniály sú prístupné verejnosti. Návštevníci by rodine mali doniesť darček, napríklad kávu alebo cigarety.

Zdroje

Saloso, Rantepao, North Toraja Regency, South Sulawesi 91833, Indonesia

-2.9703411, 119.8757242

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Pohrebné ceremónie v Tana Toraja Pre asi 650 000 členov etnika Torajanov, žijúceho na juhu ostrova Sulawesi, neznamená smrť náhle ukončenie života, ale proces s mnohými frázami, ktorý začína s…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/pohrebne-ceremonie-v-tana-toraja/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

119.8757242,-2.9703411
</Document> </kml>
KML súbor

Indonézia - Krátke info

Indonesia
Miestny názov: Indonesia
Hlavné mesto: Jakarta
Úradné jazyky: indonézština, angličtina, holandčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. august 1945
Rozloha: 1904569 km²
Mena: indonézska rupia
Kód meny: IDR
Medzinárodný kód krajiny: IDN/ID
Internetová doména: .id
Predvoľba telefónneho čísla: +62

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Pohrebné ceremónie v Tana Toraja? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.