Skip to content

Podzemné chrámy Damanhurov

Medzi rokmi 1978-1992 sa členovia komunity Damanhur venovali kopaniu siení vo vnútri hory, pričom načúvali zvuku, o ktorom verili, že je prúdom energie spájajúci zem a vesmír. Ich hĺbenie prebiehalo v tajnosti, nepožiadali totiž príslušné orgány o stavebné povolenie. Nakoniec však bola ich práca odhalená.

Táto eko-spoločnosť bola založená v roku 1975 filozofom, spisovateľom a maliarom Obertem Airaudim a na začiatku mala len 24 členov. Spoločnosť Damanhur, ktorá sa prezýva “laboratórium budúcej ľudskosti”, je založená na myšlienkach New Age a pohanstva. Dôraz kladie na umelecké vyjadrenie, meditáciu a duševné zdravie. Ich členovia si vyberajú mená podľa svojich obľúbených zvierat a rastlín a žijú v “nukleo” komunitách po 20 ľuďoch na úpäti Alp asi 50 kilometrov severne od Turína.

Temple of humankind

Niektorí bývalí členovia proti komunite Damanhur vystúpili a označili ich za kult. Týmto spôsobom sa taktiež polícia dozvedela o nepovolenom hĺbení v skale. Keď strážnici na miesto dorazili spolu so štátnym zástupcom, nestačili sa diviť. Pod skromnou farmou sa za tajnými dverami nachádzali chrámy v hĺbke až 16 metrov.

Príslušníci komunity Damanhur strávili 15 rokov nepretržitým kopaním a na povrch vynosili 8500 metrov kubických zeminy a kamenia. Každú chodbu a sieň vyzdobili inou technikou – od fresiek cez vitráže a zrkadlá až po mozaiky. V tunajšej výzdobe sú vyobrazené výjavy od počiatku vesmíru cez ohrozené zvieratá až po medzinárodné vesmírne stanice. Obvod jednej z kruhových siení je zastavený sochami, pretože každý člen komunity má nariadené jednu vytvoriť.

Talianska polícia vydala stavebné povolenie spätne, ohromená veľkoleposťou tohto chrámu. Komunita, ktorá má teraz asi 1000 členov, víta v chráme návštevníkov.

Zdroje

Via Baldissero, 21, 10080 Vidracco TO, Italy
45.4170891803,7.7465817
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Taliansko - Krátke info

Italia
Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km