Skip to content

Plávajúca škola

Rybárska dedina Makoko bola založená v 18. storočí. Dnes je z nej plávajúci slum na koloch, v ktorom podľa odhadov žije asi pol milióna obyvateľov. Nie je tu elektrina, kanalizácia ani prístup k pitnej vode.

Od roku 2012 k tunajším budovám pribudla plávajúca stavba v tvare písmena A, ktorá sa húpe na prázdnych plastových sudoch. Jedná sa o plávajúcu školu pre deti z Makoka. Nigerijský architekt Kunlé Adeyemi navrhol túto trojposchodovú budovu po konzultáciách s miestnymi obyvateľmi. V škole sa môže učiť až 100 študentov, odolá silným prílivom a odlivom a nájdeš tu nielen triedy, ale i otvorený priestor na hry a kurzy pre verejnosť.

Táto plávajúca škola je prototypovou budovou pre všetky komunity s nedostatočne vyvinutou infraštruktúrou. Na stavbu boli použité materiály, ktoré sa v dedine už nachádzali, ako bambus, recyklované sudy a odrezky z miestnej píly.

Škola bola postavená v dobe, kedy preľudnená dedina Makoko prechádzala nemalými ťažkosťami. V roku 2012 totiž nigerijská vláda prehlásila mnohé budovy v dedine za environmentálnu hrozbu a nechala ich strhnúť.

Zdroje

Makoko Road,, Lagos Mainland, Oworonshoki, Nigeria

6.4946227, 3.3923857

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Plávajúca škola Rybárska dedina Makoko bola založená v 18. storočí. Dnes je z nej plávajúci slum na koloch, v ktorom podľa odhadov žije asi pol milióna obyvateľov….viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/plavajuca-skola/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

3.3923857,6.4946227
</Document> </kml>
KML súbor

Nigéria - Krátke info

Nigeria
Miestny názov: Nigeria
Hlavné mesto: Abuja, Nigéria
Úradné jazyky: angličtina, igboština, hauština, jorubčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 1. október 1960
Rozloha: 923768 km²
Mena: naira
Kód meny: NGN
Medzinárodný kód krajiny: NGA/NG
Internetová doména: .ng
Predvoľba telefónneho čísla: +234

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Plávajúca škola? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.