Skip to content

Petroglyfy Ughtasar

Jednou z najmenej známych a určite najzaujímavejších atrakcií Arménska je vrchol hory Ughtasar. Okrem prírodných krás horského údolia, úchvatných výhľadov a krištáľovo čistého jazera je tu aj množstvo starodávnych petroglyfov, ktoré majú štyri až sedem tisíc rokov.

Bohužiaľ, toto je zároveň aj jedno z najťažších miest, kam sa dá dostať, a je potrebné auto s náhonom na všetky 4 kolesá. Ak si aj zabezpečíš potrebné auto, alebo si najmeš šoféra aj s autom v blízkom meste Sissian (cena je 25 000 dram za auto), návštevu je možné uskutočniť v mesiacoch od polovice júla do konca septembra. Zvyšok roka je cieľ cesty pokrytý snehom. Napriek tomu, že cesta je dlhá len 17 km a vystúpiš 1 400 výškových metrov, cesta trvá asi 2 hodiny so skúseným vodičom.

Ná úpätí hory Ughtasar v blízkosti jazera neďaleko hraníc s Azerbajdžanom je rozosiatych približne 2 000 zdobených skalných útvarov s kresbami. Predpokladá sa, že niektoré kresby sú staré až 14 000 rokov (obdobie paleolitu)! V kráteri vyhasnutej sopky ohraničenej skalnatými horami je cieľ, ktorý si pýta tvoju návštevu. Vedľa jazera nenájdeš žiadne stopy po ohniskách, ani plný odpadkový kôš. Nenájdeš tu žiadne informačné centrum, žiadny otravní sprievodcovia, ktorí by ti nútili porozprávať históriu petroflyfov a dokonca ledva tu niekoho stretneš. Vo výške 3 200 metrov nad morom sa zhlboka nadýchni, je to jedno z najčistejších miest v celom Arménsku.

Nahliadni do histórie

Petroglyfy znázorňujú bohatstvo arménskej flóry, ale nájdeš aj vyobrazené zvieratá danej doby, ako sú: divoké či skrotené kozy, muflóny, gazely, jelene, pratury, kone, svine a mnoho ďalších. Zároveň sú početné aj výjavy zo spoločenského života, kolektívneho lovu na kozy, tury, jelene a bojov proti nepriateľovi. Výskum naznačil, že táto oblasť slúžila ako dočasné obydlie pre kočovné kmene pasúce hovädzí dobytok. Tieto skalné rytiny sú zatiaľ prístupné každému a Arménska vláda sa snaží o ich uchovanie a zakonzervovanie. Ako sme spomenuli vyššie, archeológovia majú na prácu iba 3 mesiace v roku, kým zas všetko neprikryje sneh.

Petroglyf je obraz vytvorený opracovaním povrchu kameňa rezaním, dlabaním, tesaním a obrusovaním. Je možné ich nájsť na rôznych miestach na celom svete a často (ale nie vždy) sú výtvorom pravekých ľudí. Pojem pochádza zo starogréckych slov petros (“kameň”) a glyphein (“tesať”). Zo súčasných jazykov sa najprv udomácnil vo francúzštine ako pétroglyphe.

Zdroj: www.wikipedia.org

Reprodukcie petroglyfov z Ughtasaru nájdeš po celom Jerevane a stali sa národným symbolom Arménska. Petroglyfy sú vyobrazené na strieborných šperkoch, namaľované na šálkach na kávu, vyryté do ručne vyrábanej keramiky či zdobia steny kaviarní.

Ughtasar Petroglyphs Route, Armenia
39.6304446803,46.0561895
Stiahni si KML súbor
Arménsko - Krátke info

Հայք
Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 629.815 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km