Skip to content

Pamätník Buzludža

Na vrchole odľahlej hory stojí hladký šedý pamätník v tvare lietajúceho taniera ako zo sci-fi filmu. Jeho pôvod však odhaľuje veľká červená hviezda na priľahlej veži. V 70. rokoch tu 6 000 pracovníkov 7 rokov budovalo tento pamätník komunizmu. (Každý Bulhar musel na stavbu povinne prispieť.)

Keď sa roku 1989 vzdala Bulharská komunistická strana svojej moci a Bulharsko sa zmenilo na demokratický štát, Buzludža stratila svoj význam. Skoro pamätník vydrancovali vandali, ktorí zničili umelecké diela vo vnútri. Stavba tu stojí dodnes, jeho návšteva však skôr podporí protikomunistické myšlienky, ako by vyvolala sentiment nad padlým režimom. Nad vstupom je veľkými červenými písmenami napísané:

ZABUDNITE NA MINULOSŤ

Pamätník Buzludža leží uprostred cesty medzi hlavným mestom Bulharska Sofiou a prímorským letoviskom Burgas v pohorí Stara Planina. Najideálnejšie keď si zapožičiaš auto a urobíš si celodenný výlet. Z obidvoch miest je to cesta dlhá do 250km. Verejná doprava toto miesto nepokrýva. Ešte je možnosť si zabezpečiť výlet z ponuky množstva cestovných kancelárii.

V blízkosti pamätníku Buzludža nájdeš aj niekoľko možností ubytovania. Napríklad v trojhviezdičkovom hoteli Edelweiss. Noc tu stojí približne 15,-€/osoba. Ak by si chcel ešte lacnejšie, môžeš skúsiť kontaktovať súkromné ubytovanie.

Zdroje

Buzluca, 6140, Bulgaria
42.7415285244,25.4
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Bulharsko - Krátke info

България
Miestny názov: България
Hlavné mesto: Sofia
Úradné jazyky: bulharčina
Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 110993 km²
Mena: lev (= 100 stotinki)
Kód meny: BGL
Kurz (za 1 € dostaneš): chyba BGL
Medzinárodný kód krajiny: BGR/BG
Internetová doména: .bg
Predvoľba telefónneho čísla: +359

Blízke miesta do +/- 300km