Skip to content

Pamätník arménskej abecedy

V roku 2005 oslávila arménska abeceda 1600. narodeniny. Na pamiatku dostala dar – 39 obrovských vyrezávaných arménskych písmen do čierného a šedého tufu, strategicky umiestnených blízko miesta konečného odpočinku človeka, ktorý vytvoril túto abecedu: Mesrop Mashtots.

Keď Mashtots začal pracovať na arménskej abecede, bol pod veľkým tlakom. Písmo malo byť použité na preloženie biblie do arménčiny pre nové kresťanské kráľovstvo. Štruktúru abecedy postavil okolo náboženstva. Prvé vytvorené písmeno A, bolo prvým písmenom v slove Astvats, alebo Boh. Ďalším písmenom bolo K’, ktorým začínalo slovo K’ristos, Kristus. Následne dokončil zostávajúcich 34 písmen a jeho systém sa odvtedy používa, okrem pridania ďalších 3 písmen.

Na počesť jeho práce, vytvoril arménsky architekt J. Torosyan v roku 2005 kamenný rezby každého písmena v blízkosti miesta posledného odpočinku Mashtotsa. S arménskou horou v pozadí Mt. Aragati, písmena a socha Mashtotsa vzdávajú hold zložitému a jedinečnému jazyku, ktorý je Arménskou národnou pýchou.

Arménska abeceda patrí k najstarším na svete a dokonca aj arménsky jazyk sa považuje za jeden z najstaršie, kontinuálne používaných jazykov. Abeceda bola tiež široko používaná v Osmanskej ríši okolo 18. a 19. storočia. Arménske slovo pre „abecedu“ je այբուբեն ( aybuben ). Spolu s jazykom je Arménčina na samostatnej vetve indoeurópskej jazykovej rodine.

Armenian Alphabet Monument, Artashavan, Armenia
40.4085629,44.3804398
Stiahni si KML súbor
Arménsko - Krátke info

Հայք
Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 629.265 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km