Skip to content

Pagoda Kyaiktiyo

Len so 7 metrami sa síce nejedná o najvyššiu pagodu v blízkej oblasti, ide však o tú najpôsobivejšiu.

Pagoda Kyaiktiyo stojí na obrovskom zlatom balvane, ktorý balansuje na okraji útesu. Kameň, ktorý budhistickí veriaci natreli zlatou farbou, stojí na mieste bez ľudskej pomoci, vyzerá však, ako by sa každú chvíľu mal zvaliť.

Podľa legendy dal budhistickému pustovníkovi prameň vlasov samotný Buddha a on ich potom daroval kráľovi. Za tento dar mu kráľ ponúkol kameň v tvare jeho hlavy a pomocou kúzelnej moci ho vytiahol zo dna oceánu. Kráľ potom nechal na balvan postaviť pagodu, do ktorej bol prameň vlasov uložený.

Pútnici k pagode chodia už celé stáročia. Výstup k balvanu trvá asi pol hodiny. Pokiaľ nechceš alebo nemôžeš ísť po svojich, môžeš sa sem od poslíčkov nechať vyniesť v bambusových nosidlách.

Zlatý balvan vzdoruje gravitácii a víta pútnikov.
Zdroje

Myanmar (Burma)

17.4816206, 97.0982157

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Pagoda Kyaiktiyo Len so 7 metrami sa síce nejedná o najvyššiu pagodu v blízkej oblasti, ide však o tú najpôsobivejšiu. Pagoda Kyaiktiyo stojí na obrovskom zlatom balvane,…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/pagoda-kyaiktiyo/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

97.0982157,17.4816206
</Document> </kml>
KML súbor

Mjanmarsko - Krátke info

Myan-ma pyij
Miestny názov: Myan-ma pyij
Hlavné mesto: Nay Pyi Taw
Úradné jazyky: barmčina
Štátne zriadenie: vojenská diktatúra
Dátum vzniku: 4. január 1948
Rozloha: 676578 km²
Mena: kyat
Kód meny: MMK
Medzinárodný kód krajiny: MYA
Internetová doména: .mm
Predvoľba telefónneho čísla: +95

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Pagoda Kyaiktiyo? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.