Skip to content

Ostrov Sokotra

Popísať flóru ostrova Sokotra nie je jednoduché, pretože sa nedá k ničomu na zemi prirovnať. Najznámejším stromom ostrova je Dracéna šarlátová, pomenovaný po výraznej farbe miazgy. Jeho tvar sa dá popísať ako dáždnik otočený naruby. Ďalej tu rastie strom nazývaný púštna ruža s akoby napuchnutými kmeňom a ružovými kvetmi.

Tieto dve rastliny sú len malý zlomok zo stoviek druhov endemickej flóry a fauny ostrova u pobrežia Jemenu. Biodiverzita tohto 126 x 45 kilometrov rozľahlého jemenského teritória je výsledkom dlhodobej izolácie ostrova, ktorý sa od Afriky odtrhol najmenej pred 20 miliónmi rokov.

Potom čo tu bolo v roku 1999 postavené letisko a o šesť rokov neskôr i moderné cesty, zažíva ostrov stabilný nárast turistov. Hoci tu nájdeš opustené pláže, panenské piesočné duny, prázdne jaskyne a potopená vraky bez potápačov.

Na ostrov Sokotra lieta pravidelná linka z mesta San’á.

Zdroje

Socotra, Yemen

12.4634205, 53.8237385

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Ostrov Sokotra Popísať flóru ostrova Sokotra nie je jednoduché, pretože sa nedá k ničomu na zemi prirovnať. Najznámejším stromom ostrova je Dracéna šarlátová, pomenovaný po výraznej farbe…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/ostrov-sokotra/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

53.8237385,12.4634205
</Document> </kml>
KML súbor

Jemen - Krátke info

al-Jaman
Miestny názov: al-Jaman
Hlavné mesto: Saná
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: pluralitná republika
Dátum vzniku: 22. mája 1990
Rozloha: 527968 km²
Mena: jemenský rial
Kód meny: YER
Medzinárodný kód krajiny: YEM
Internetová doména: .ye
Predvoľba telefónneho čísla: +967

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Ostrov Sokotra? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.