Skip to content

Ostrov Robinsona Crusoa

V roku 1704 urobil škótsky moreplavec Alexander Selkirk náhle rozhodnutie. Po hádke so spolukapitánom o plavbeschopnosti vlastnej lode sa rozhodol, že bude lepšie, keď bude jeho koráb v plavbe pozdĺž západného pobrežia Južnej Ameriky pokračovať bez neho. Posádka ho vzala za slovo a vysadila ho na ostrove Más a Tierra 674 kilometrov od pobrežia Chile. (Selkirkovo podozrenie sa následne potvrdilo, loď sa skutočne krátko na to potopila mnohých námorníkov pochovalo na dne mora.)

Nasledujúce štyri roky a štyri mesiace žil Selkirk na ostrove celkom sám. Živil sa kôrovcami, kozami a výhonkami. Aby zahnal nudu, často čítal Bibliu a učil mačky tancovať. Potom, čo sa dvakrát úspešne ukryl pred španielskymi bukaniermi, ho konečne v roku 1709 zachránil anglický kapitán Woodes Rogers.

Najznámejší stroskotanec v dejinách sa pravdepodobne stal predlohou Robinsona Crusoa Daniela Defoa. V roku 1966 bol ostrov Más a Tierra premenovaný na Ostrov Robinsona Crusoa. Dnes na ňom žije pár stoviek ľudí. Miesto vyniká neskutočnou krásou, sú tu korálové útesy, belostné pláže, krištáľové lagúny a hojnosť tropického ovocia, nie je to teda najhoršie miesto na stroskotanie.

Pár stovák ľudí na ostrove žije v zátoke

Dvojhodinové lety vyrážajú zo Santiaga niekoľkokrát týždne. Vydaj sa na vrchol Selkirk’s Lookout, stroskotanec tento trojhodinový pochod vykonával denne, aby mohol z vrcholu sledovať lode, ktoré by ho mohli zachrániť.

Zdroje

Robinson Crusoe Island, Juan Fernández Islands, Valparaíso, Chile
-33.6414001,-78.8460993
Stiahni si KML súbor
Čile - Krátke info

Chile
Miestny názov: Chile
Hlavné mesto: Santiago
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 12. február 1810
Rozloha: 756096 km²
Mena: čilské peso
Kód meny: CLP
Kurz (za 1 € dostaneš): 840.869 CLP
Medzinárodný kód krajiny: CHL
Internetová doména: .cl
Predvoľba telefónneho čísla: +56