Skip to content

Ostrov Poveglia

Najväčšou prekážkou pri návšteve ostrova Poveglia je nájsť niekoho, kto bude ochotný ťa tam dopraviť. Poveglia leží južne od Benátok a pre miestnych obyvateľov aj turistov je tam vstup zakázaný. Jeho história vysvetľuje prečo.

Po väčšinu času bola Poveglia miestom, kam sa odvážali chorí, umierajúci a duševne narušení. V 15. storočí ostrov slúžil ako karanténa. Nakazení morovou epidémiou sem boli dopravovaní spolu s telami mŕtvych. Živí v bolestiach vracali krv, zatiaľ čo stovky tiel horeli na hraniciach. S pôdou na ostrove sa tak miesi popol asi 160 000 osôb.

Roku 1922 tu bola založená liečebňa pre duševne chorých. Podľa povestí jeden z doktorov, sadista vykonával na pacientoch pokusy, skočil zo zvonice, pretože ho strašili duchovia tých, ktorí na ostrove zomreli. (V inej verzii príbehu ho z veže zhodil jeden z pacientov.)

Liečebňa bola uzavretá v roku 1968, ale budova stále stojí, ukrytá pod lešením a prerastená stromami. Miestnosti sú plné hrdzavých rámov postelí, tlejúcich trámov a padajúcej omietky. V kríkoch okolo budovy sú pohádzané mreže, ktorí skôr zaisťovali, aby pacienti neunikali oknami.

Vstup zakázaný

Na tento aj ostatné vybrané ostrovy je oficiálne vstup zakázaný. Ak si ochotný zaplatiť vyššiu sumu, je možné sa na tieto ostrovy dostať. Prípadne na vlastné riziko sa vieš dostať na ne aj vlastným plavidlom.

Iné zaujímavé ostrovy v Benátskej zátoke

Isola San Giorgio in Alga

Na ostrove bolo množstvo kláštorov, ktoré zničil požiar v roku 1717. Od roku 1799 tu bolo politické väzenie. Ostrov bol používaný ešte v roku 1944 ako tajná základňa pre výcvik nemeckého vojenského personálu.

Lazzaretto Vechhio

Podobne ako ostrov Poveglia, aj tento bol v rokoch 1403 až 1630 ako nemocnica a karanténa počas morových epidémii. V roku 2004 archeológovia objavili viac ako 1500 kostier. Boli nájdené v individuálnych aj masových hroboch. Očakáva sa, že na malom ostrove sa ešte nájdu tisícky kostier, pretože počet obetí v 16. storočí dosahoval až 500 za deň.

Isola di San Michele

Ostrov je verejnosti dostupný a slúži aj dodnes ako cintorín pre tých, ktorí tu majú predkov a teda aj voľné miesto v rodinnej hrobke.

Zdroje

Poveglia, 30100 Venice, Metropolitan City of Venice, Italy
45.3835092901,12.331196
Stiahni si KML súbor
Taliansko - Krátke info

Italia
Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km