Skip to content

Ostrov Hašima

Ostrov Hašima, ležiaci u pobrežia Nagasaki, je známi pod dvoma prezývkami: Gunkanjima alebo “Bojová loď” a Midori Nashi Shita, teda “Ostrov bez zelene”. Oba názvy sú odvodené od vzhľadu ostrova, ktorý má tvar pripomínajúcu loď, na ktorej palube sa nachádzajú rozpadajúce sa zbytky betónových stavieb.

Spoločnosť Mitsubishi ostrov zakúpila v roku 1890 s cieľom zariadiť na ňom centrum ťažby uhlia na morskom dne. V roku 1916 tu vyrástla prvá betónová výšková budova v Japonsku – deväťposchodový dom plný malinkých šedých bytov a identických balkónov, ktoré hľadeli na stiesnený dvor. V roku 1959 obývalo tieto byty na 5000 baníkov s rodinami. Z 1.2km dlhého ostrova sa tak s 216 264 obyvateľmi stalo najhustejšie obývané miesto na svete.

Obyvatelia boli závislí na dodávkach jedla a všetkého tovaru z pevniny a až do roku 1957 taktiež na prídeloch pitnej vody. Inak však ostrov fungoval samostatne. Boli tu školy, ihriská, kiná, obchody, nemocnice, a dokonca aj “bordel”. Jediným spôsobom, ako sa dostať do deviateho poschodia budov, bolo vyšliapať po strmom tmavom schodisku.

V januári 1974 spoločnosť Mitsubishi oficiálne ukončila ťažbu. Všetci obyvatelia ostrova opustili svoje domovy počas nasledujúcich dvoch mesiacov a z Hašimy sa stal ostrov duchov. Desaťročia tajfúnov, dažďov a pôsobenia morskej vody spôsobili ostrovu obrovské škody. Z rozpadajúcich balkónov pomaly odpadávajú zábradlia a dopadajú na hromady sutín pod nimi. Zo stien trčia hrdzavé trámy a pokrútené kovové konštrukcie. Dodnes tu však nájdete známky bývalého osídlenia ostrova. Na zemi ležia rozbité hrnčeky, bicykle, televízie vyrobené v 60. rokoch 20. storočia a podobné predmety dennej potreby. Kedysi preľudneným miestom sa teraz rozlieha len zvuk narážajúcich vĺn a hučanie vetra.

Ostrov Hašima sa otvoril návštevníkom v roku 2009, oficiálne prehliadky sa však z bezpečnostných dôvodov konajú len na jeho veľmi malej časti. Abi si ho preskúmal poriadne, musel by si nasadnúť na rybársku loď a vydať sa na neoficiálnu prehliadku. Lode na tú oficiálnu sa plavia z terminálu Tokiwa v prístave Nagasaki.

Zdroje

Hashima Island, Takashimamachi, Nagasaki, 851-1315, Japan
32.6296599261,129.7385256
Stiahni si KML súbor
Japonsko - Krátke info

日本
Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 129.926 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km