Skip to content

Ostrov bábik

Ako sa budeš na gondole po jazere Teshuilo blížiť k ostrovu La Isla de las Muñecas, uvidíš na jeho pobreží dva obrovské plyšové medvede. Za nimi sa nachádza hlavné lákadlo ostrova: stovky zaprášených bábik pribitých ku stromom, zavesených na drôtoch, alebo pripevnené na rozpadajúcej sa stene dreveného prístrešku.

Niektorým z nich chýbajú končatiny, iným pavučiny vypĺňajú očné jamky. Ich tváre sú vybielené od slnka a farba sa z nich odlupuje, vlasy majú nepekne rozstrapatené. Šaty im pomaly uhnívajú. Väčšina z nich je prichytená za krk, takže im hlavy padajú dopredu a vypadajú ako obesené.

Bábiky sa na ostrove začali objavovať v 50. rokoch minulého storočia, kedy sa na neho presťahoval menom Don Julian Santana Barrera, ktorý bol zo svojej domoviny vykázaný kvôli svojim náboženským názorom. Legenda tvrdí, že sa vo vode utopila malá dievčina. Santana Barrera bol presvedčený o tom, že jej duch zotrváva na ostrove a by ju potešil a sám seba ochránil pred zlými duchmi ktorí obývajú miestne vody, začal zbierať vyhodené bábiky a inštalovať ich na ostrove.

Počas nasledujúcich 50 rokov Barrera nazbieral stovky plastových bábik. Ako vášnivý záhradník ich odkupoval výmenou za svoje plodiny a následne ich prichytil na stromy a steny svojho obydlia. Duch utopenej dievčiny ho však neprestal prenasledovať, i keď v skutočnosti nebolo nikdy potvrdené, že sa tu naozaj niekedy niekto utopil.

V roku 2001 prišiel na ostrov Barrerov synovec Anastasio Velazquez pomôcť mužom s výsadbou tekvíc. Keď boli s prácou hotoví, vtedy 80 ročný Barrera začal nahlas spievať o tom, že ho volajú morské panny. Velazquez ho na chvíľku nechal samotného, a keď sa vrátil zo záhonu, Santana Barrera ležal mŕtvy tvárou dole vo vode na rovnakom mieste, kde sa údajne utopila ona dievčina.

Hoci je tento strápený muž dávno preč, jeho výtvor prežíva dodnes. Velazquez súkromný ostrov sprístupnil verejnosti a návštevnici sem často nosia bábiky ako pamiatku na dievčinu v jazere.

Zdroje

San Lorenzo Tlacoyucan, Xochimilco, CDMX, Mexico
19.2742667803,-99.0881935
Stiahni si KML súbor
Mexiko - Krátke info

México
Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 23.948 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km