Skip to content

Oradour-sur-Glane

Ruiny mestečka Oradour-sur-Glane ležia nedotknuté už od roku 1944. Medzi vyhorenými, rozpadajúcimi sa budovami sa povaľuje všetko majetok obyvateľov, ktorí tu pred 70 rokmi žili: kostry áut, šijacích strojov, kočíkov, kovové rámy postelí… To všetko tu leží bez ladu a skladu na pospas prírode.

10. júna 1944 sa do mestečka prihnali nacistickí vojaci, ktorí sa prišli pomstiť za vzdor, s ktorým im obyvatelia v regióne čelili. Nariadili všetkým, aby sa zhromaždili na námestí. Mužov potom pozavierali do stodôl, kde ich postrieľali. Ženy a deti zamkli vo vnútri kostola a zapálili ho. Keď sa niekto z uväznených pokúsil utiecť oknom, hlavne pištolí ich zrážali späť dovnútra.

Počas niekoľkých hodín tak príslušníci SS povraždili v Oradour-sur-Glane 642 civilistov. Pred svojim odjazdom ešte zapálili všetky budovy v mestečku.

Po konci druhej svetovej vojny francúzsky prezident Charles de Gaulle rozhodol, že nové Oradour-sur-Glane môže vyrásť vedľa pôvodného mestečka, to však musí zostať nedotknuté ako pripomienka hrôz vojny.

Bolo tu postavené múzeum a jednotlivé budovy boli opatrené ceduľami s popiskami, inak však zostalo miesto nedotknuté. Pri vstupe je veľká ceduľa s nápisom Souviens-Toi, teda “Spomínajte”.

Zdroje

87520 Oradour-sur-Glane, France

45.9310789,1.032746

Navštív web stránku

Stiahni si KML súbor

Francúzsko - Krátke info

France
Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do 300km