Skip to content

Opustené hotely Kupari

Päť hotelov postavených v 60. rokoch minulého storočia, ktoré kedysi navštevovali juhoslovanské vojenské elity sa rozpadá na brehoch krištáľovo čistého Jadranského mora. Už niekoľko desaťročí chátrajú.

Kedysi exkluzívne prázdninové letovisko navštevovalo v časoch najväčšej slávy tisíce juhoslovanských dôstojníkov a ich rodín. Na začiatku 90. rokov, počas chorvátskej vojny za nezávislosť, juhoslovanská armáda zničila tento plážový raj. Všetkých 5 luxusných hotelov systematicky plienili budovu po budove a poschodie po poschodí.

V hoteloch – Grand, Kupari, Goricina, Goricina II a Pelegrin – bolo naraz miesta až pre 1 600 hostí. Do neďalekého kempu sa zmestilo viac ako 4 000 ďalších hostí. Poniektorí tu mali tiež postavené súkromné vily. Dokonca aj prezident Josip Broz Tito mal prázdninový dom v Kupari. Letovisko nebolo postavené výlučne pre vojenskú elitu, ale ako jeho popularita rástla, rezervácie boli čoraz ťažšie, pokiaľ si nemal známosti.

Dnes sú to len ruiny budov prerastené brečtanom, burinou a stromami. Pláže, ktoré sa rozprestierajú pod zrúcaninami, zostávajú populárne. Takto sú stále stopy po vojne neustále viditeľne pre miestnych obyvateľov aj turistov, ktorí navštevujú pláže Chorvátska.

Pohľadnica z Kupari, rok 1928

Pláže sú trochu upravené a dostupné verejnosti, ale iba so základným vybavením.

20207, Kupari, Croatia
42.6201944,18.1933002
Stiahni si KML súbor
Chorvátsko - Krátke info

Hrvatska
Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Mena: chorvátska kuna
Kód meny: HRK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.565 HRK
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km