Skip to content

Opevnené mesto Shibam

Rovnako ako mrakodrapy na Manhattane boli budovy v meste Shibam vystavané v pravouhlej mriežke. Na rozdiel od Manhattanu stáli tunajšie vežiaky už v 16. storočí, tvorené sú z blata a ulice mesta namiesto áut často upchávajú stáda kôz.

Shibam, ktorý leží v púšti centrálneho Jemenu, má asi 7 000 obyvateľov. Mesto sa nachádza na križovatke ciest medzi Áziou, Afrikou a Európou a kedysi bolo pre obchodníkov, ktorí tadiaľto putovali s nákladom korenia, pravidelnou zástavkou.

Opevnené mesto a jeho “mrakodrapy” boli postavené v prvej polovici 16. storočia na vrchole kopca potom, čo silné záplavy zničili pôvodoné mesto. Budovy, ktoré merajú medzi 16 – 26 metrov, poskytovali ochranu ako pre živlami, tak i pred potencionálnymi nájazdníkmi. Obyvatelia Shibamu v nich žijú dodnes.

Budovy nie sú voči vetru a dažďu celkom imúnne, a tak ich miestny obyvatelia musia často opravovať novými vrstvami blata. Tropická búrka, ktorá sa mestom prehnala v októbri 2008, navyše priniesla ďalšiu ničivú povodeň, kvôli ktorej niektoré stavby spadli.

Zdroje

Shibam, Yemen

15.9212572, 48.6363818

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Opevnené mesto Shibam Rovnako ako mrakodrapy na Manhattane boli budovy v meste Shibam vystavané v pravouhlej mriežke. Na rozdiel od Manhattanu stáli tunajšie vežiaky už v 16. storočí,…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/opevnene-mesto-shibam/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

48.6363818,15.9212572
</Document> </kml>
KML súbor

Jemen - Krátke info

al-Jaman
Miestny názov: al-Jaman
Hlavné mesto: Saná
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: pluralitná republika
Dátum vzniku: 22. mája 1990
Rozloha: 527968 km²
Mena: jemenský rial
Kód meny: YER
Medzinárodný kód krajiny: YEM
Internetová doména: .ye
Predvoľba telefónneho čísla: +967

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Opevnené mesto Shibam? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.