Skip to content

Oko Sahary

Až nabudúce poletíš nad Mauritániou alebo sa budeš nachádzať na vesmírnej stanici nad Afrikou, pozri sa z okienka na “oko Sahary”. Zazrieť ho by nemalo byť nič zložitého, tento úkaz má totiž priemer 48.3 kilometrov.

Oko Sahary, arabsky Ríšat, má trochu tajomný pôvod. Keď bol úkaz v 60. rokoch 20. storočia prvý krát zahliadnutý z vesmíru, geológovia sa domnievali, že sa jedná o kráter po páde meteoritu. Dnes však zastavajú názor, že je tento kruhovitý útvar tvorený silne erodovanými vrstvami nánosových, magmatických a metamorfovaných hornín. Tie boli tlačené hore, až vytvorili akýsi dóm, ktorého jednotlivé vrstvy erodovali iným tempom, a vznikli tak sústredené kruhy.

Oko je najlepšie viditeľné zo vzduchu. Zo zeme si ho môžeš prehliadnúť pri výlete džípom z Ataru, hlavného mesta regiónu Adrar.

Poniektorí veria, že to je pozostatok stratenej Atlantídy
Zdroje

Ouadane, Mauritania

21.1269301, -11.4016494

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Oko Sahary Až nabudúce poletíš nad Mauritániou alebo sa budeš nachádzať na vesmírnej stanici nad Afrikou, pozri sa z okienka na “oko Sahary”. Zazrieť ho by nemalo…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/oko-sahary/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-11.4016494,21.1269301
</Document> </kml>
KML súbor

Mauritánia - Krátke info

Mauritáníja
Miestny názov: Mauritáníja
Hlavné mesto: Nouakchott
Úradné jazyky: arabčina, francúzština
Štátne zriadenie: vojenská junta
Dátum vzniku: 28. november 1960
Rozloha: 1025520 km²
Mena: ouguiya
Kód meny: MRO
Medzinárodný kód krajiny: RIM
Internetová doména: .mr
Predvoľba telefónneho čísla: +222

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Oko Sahary? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.