Skip to content

Odpočúvacia stanica Teufelsberg

Na vrchole hory v berlínskej štvrti Grunewald asi 97 kilometrov od centra mesta stoja dve guľaté veže obalené potrhanou bielou plachtovinou. Počas studenej vojny slúžila stanica ako americko-anglická základňa k odpočúvaniu sovietskych rádií.

Stanica bola vybudovaná na mieste, kde bol v roku 1937 postavený nacistický vysokoškolský kampus. Ten mal byť súčasťou hlavného mesta sveta Germánska, na začiatku druhej svetovej vojny bol však opustený. Po konci vojny sa trosky nanosili do Grunewald a navŕšili v bývalom kampuse do výšky 120 metrov. Vznikol tak Teufelsberg, teda “Čertov kopec”. V roku 1963 začala na vrchole kopca fungovať odpočúvacia stanica, ktorej antény ukrývali kupole pokryté plachtou.

Stanica sa stala kľúčovou pre americké a anglické spravodajské služby, ktoré informovali o dianí vo východnom Nemecku. Po páde Berlínskeho múru bola budova opustená. V roku 1996 kúpili pozemok developeri Hartmut Gruhl a Hanfried Schütte, ktorí chceli stanicu premeniť na luxusné apartmány, hotel a reštauráciu. Ich plány sa nikdy neuskutočnili, stanica však stojí dodnes a láka umelcov k pokresleniu bielych stien.

Ako sa dostať do Teufelsberg

Z Berlína choď vlakom na zastávku Heerstrasse a odtiaľ ešte peši na Teufelsberg. Pri vstupe možno stretneš sprievodcu, ktorí budú po tebe chcieť vstupné.

Zdroje

Teufelsseechaussee 10, 14193 Berlin, Germany
52.4984780303,13.2396787
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Nemecko - Krátke info

Deutschland
Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km