Skip to content

Odpočúvacia stanica Teufelsberg

Na vrchole hory v berlínskej štvrti Grunewald asi 97 kilometrov od centra mesta stoja dve guľaté veže obalené potrhanou bielou plachtovinou. Počas studenej vojny slúžila stanica ako americko-anglická základňa k odpočúvaniu sovietskych rádií.

Stanica bola vybudovaná na mieste, kde bol v roku 1937 postavený nacistický vysokoškolský kampus. Ten mal byť súčasťou hlavného mesta sveta Germánska, na začiatku druhej svetovej vojny bol však opustený. Po konci vojny sa trosky nanosili do Grunewald a navŕšili v bývalom kampuse do výšky 120 metrov. Vznikol tak Teufelsberg, teda “Čertov kopec”. V roku 1963 začala na vrchole kopca fungovať odpočúvacia stanica, ktorej antény ukrývali kupole pokryté plachtou.

Stanica sa stala kľúčovou pre americké a anglické spravodajské služby, ktoré informovali o dianí vo východnom Nemecku. Po páde Berlínskeho múru bola budova opustená. V roku 1996 kúpili pozemok developeri Hartmut Gruhl a Hanfried Schütte, ktorí chceli stanicu premeniť na luxusné apartmány, hotel a reštauráciu. Ich plány sa nikdy neuskutočnili, stanica však stojí dodnes a láka umelcov k pokresleniu bielych stien.

Ako sa dostať do Teufelsberg

Z Berlína choď vlakom na zastávku Heerstrasse a odtiaľ ešte peši na Teufelsberg. Pri vstupe možno stretneš sprievodcu, ktorí budú po tebe chcieť vstupné.

Zdroje

Teufelsseechaussee, Berlin, Germany

52.4974867, 13.2494302

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Odpočúvacia stanica Teufelsberg Na vrchole hory v berlínskej štvrti Grunewald asi 97 kilometrov od centra mesta stoja dve guľaté veže obalené potrhanou bielou plachtovinou. Počas studenej vojny slúžila…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/odpocuvacia-stanica-teufelsberg/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

13.2494302,52.4974867
</Document> </kml>
KML súbor

Nemecko - Krátke info

Deutschland
Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Odpočúvacia stanica Teufelsberg? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.