Skip to content

Ochutnaj pravé wasabi!

Mal si niekedy wasabi? S veľkou pravdepodobnosťou si to pravé nikdy neochutnal. Vo väčšine reštaurácii nedostávaš pravé wasabi. Je to len zmes vody a chren zafarbený na zeleno!

Pestovanie je veľmi naročné!

Rastlina rastie rok aj tri mesiace. Nadbytok alebo nedostatok svetla jej vôbec nesvedčí. Potrebuje tu správnu mieru. Najdôležitejšie pri pestovaní je však pramenitá voda, ktorá musí mať teplotu medzi 13°C až 18°C. Pri pestovaní je voda všetkým. Pokiaľ sa ti úroda nepodarí, je koniec. Rok a pol sa ti vôbec nič nového neurodí.

Wasabi farma Daio vznikla pred 100 rokmi. Patrí k najväčším producentom v Japonsku. Rozprestiera sa na ploche 155 000 m² a každý rok vyprodukuje 130 ton, čo je 1/10 z celkovej japonskej výroby.

Wasabi sa desiatky rokov pestuje stále rovnako, na rozdiel od ryžových polí, kde prebehla mechanizácia. Je to veľmi náročné, zdĺhavé a dopyt príliš vysoký. Ceny začínajú na $250 za kilogram. Práve pre jeho vysokú cenu, náročné a nákladne pestovanie sa používajú náhrady, ale chuť nie je rovnaká.

farma na wasabi

U wasabi ješ podzemky. Je to vlastne stonka rastliny, ale väčšina ľudí to považuje za koreň. (To isté ako pri zázvore) . Existuje mnoho pálivých rastlín, avšak pálivosť wasabi stimuluje nosnú dutinu, ale na rozdiel od chili to netrvá príliš dlho. Pravé wasabi má komplexnú chuť. Pálivosť je hneď nasledovaná sladkosťou.

Vedel si, že….

… na strúhanie sa v Japonsku používa špeciálne strúhadlo vyrobené zo žraločej kože, ktorá svojou štruktúrou postrúha koreň na kašu?

… pomáha lepšiemu zažívaniu ttak, že stimuluje látkovú výmenu?

… k sushi sa nepodáva len z chuťových dôvodov. Obsahuje látky, ktoré ničia baktérie, takže zabraňuje rýchlemu kazeniu sa čerstvých rýb?

… dezinfikuje ústnu dutinu a má aj antiastmatické účinky?. Je účinný aj ako prevencia rôznych druhov rakoviny.

…wasabi je členom rodiny Brassicaceae, ako je brokolica, kapusta, karfiol, ružičkový kel, horčica a chren?

Zdroje

3640 Hotaka, Azumino, Nagano 399-8303, Japan
36.3389446,137.9091882
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Japonsko - Krátke info

日本
Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 129.926 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km