Skip to content

Observatórium Byurakan

V malej arménskej dedine Byurakan na úpätí pohoria Aragats, jedného z najvyšších miest v krajine, na slnku svieti niekoľko strieborných kopúl. Tieto kopule tvoria Byurakanské observatórium , popredné astronomické centrum, ktoré bolo založené počas sovietskej éry.

Muž, ktorý stojí za založením hvezdárne, je arménsky hrdina, ktorý priniesol mnoho pokrokov v astrofyzike v krajine, ale i vo svete: Viktor Amazaspovič Ambarcumjan. Je priekopníkom a autorom významnej učebnice teoretickej astrofyziky. Keďže dosiahol aj celosvetovú popularitu, je od roku 1998 vyobrazený na 100 dramovej arménskej bankovke a v r oku 2010 bola arménskym prezidentom založená Medzinárodná cena Viktora Ambarcumjana, ktorá je udeľovaná významný astrofyzikom, fyzikom a matematikom bez ohľadu na národnosť.

Arménska bankovka

Hvezdáreň bola založená v roku 1946 a je domovom toho, čo bolo po niekoľko rokov najväčším ďalekohľadom v ZSSR, 2.6m Cassegrainov ďalekohľad. Pod vedením Ambarcumjana sa na observatóriu zaoberali javmi nestability v celom vesmíre, ktoré sú dnes základným kameňom ich výskumného programu. Samotný Ambarcumjan žil neďaleko zariadenia a vykonával experimenty, až do jeho smrti v roku 1996.

Arménsko má dlhoročnú históriu astronomického štúdia siahajúceho až niekoľko tisíc rokov do minulosti a observatórium zohrávalo rozhodujúcu úlohu pri zavádzani do oblasti modernej vedy. Areál, ktorý vlastní Arménska národná akadémia vied, navrhol slávny sovietsky architekt Samvel Safarian (jeho diela nájdeš po celom Arménsku) a v súčastnosti je v ňom päť veľkých observačných prístrojov.

Areál je krásne upravený a udržiavaný. Samotné observátorium uskutočňuje prehliadky v niekoľkých jazykoch (arménčina, ruština a angličtina) za pár euro takisto si môžeš rezervovať použitie výkonných prístrojov na vlastné súkromné účely.

Pre istotu si nezabudni popýtať na možnosti prehliadky dostatočne vopred na stránkach observatória. V ponuke majú nočné sledovanie oblohy v trvaní jednej hodiny a cena za vstup je približne 5.70,- € (máj 2020)

Tajný TIP: Na opačnej strane dediny sa nachádza nevyužívaný obrovský rádioteleskop s priemerom 54m. Na jedinej prístupovej ceste na strážnika. Ak sa ti ho podarí uplatiť, aby ťa vpustil, budeš mať ďalší nádherný zážitok.

Byurakan 0213, Armenia
40.3316009303,44.2733722
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Arménsko - Krátke info

Հայք
Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 626.873 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km