Skip to content

Observatórium Byurakan

V malej arménskej dedine Byurakan na úpätí pohoria Aragats, jedného z najvyšších miest v krajine, na slnku svieti niekoľko strieborných kopúl. Tieto kopule tvoria Byurakanské observatórium , popredné astronomické centrum, ktoré bolo založené počas sovietskej éry.

Muž, ktorý stojí za založením hvezdárne, je arménsky hrdina, ktorý priniesol mnoho pokrokov v astrofyzike v krajine, ale i vo svete: Viktor Amazaspovič Ambarcumjan. Je priekopníkom a autorom významnej učebnice teoretickej astrofyziky. Keďže dosiahol aj celosvetovú popularitu, je od roku 1998 vyobrazený na 100 dramovej arménskej bankovke a v r oku 2010 bola arménskym prezidentom založená Medzinárodná cena Viktora Ambarcumjana, ktorá je udeľovaná významný astrofyzikom, fyzikom a matematikom bez ohľadu na národnosť.

Arménska bankovka

Hvezdáreň bola založená v roku 1946 a je domovom toho, čo bolo po niekoľko rokov najväčším ďalekohľadom v ZSSR, 2.6m Cassegrainov ďalekohľad. Pod vedením Ambarcumjana sa na observatóriu zaoberali javmi nestability v celom vesmíre, ktoré sú dnes základným kameňom ich výskumného programu. Samotný Ambarcumjan žil neďaleko zariadenia a vykonával experimenty, až do jeho smrti v roku 1996.

Arménsko má dlhoročnú históriu astronomického štúdia siahajúceho až niekoľko tisíc rokov do minulosti a observatórium zohrávalo rozhodujúcu úlohu pri zavádzani do oblasti modernej vedy. Areál, ktorý vlastní Arménska národná akadémia vied, navrhol slávny sovietsky architekt Samvel Safarian (jeho diela nájdeš po celom Arménsku) a v súčastnosti je v ňom päť veľkých observačných prístrojov.

Areál je krásne upravený a udržiavaný. Samotné observátorium uskutočňuje prehliadky v niekoľkých jazykoch (arménčina, ruština a angličtina) za pár euro takisto si môžeš rezervovať použitie výkonných prístrojov na vlastné súkromné účely.

Pre istotu si nezabudni popýtať na možnosti prehliadky dostatočne vopred na stránkach observatória. V ponuke majú nočné sledovanie oblohy v trvaní jednej hodiny a cena za vstup je približne 5.70,- € (máj 2020)

Tajný TIP: Na opačnej strane dediny sa nachádza nevyužívaný obrovský rádioteleskop s priemerom 54m. Na jedinej prístupovej ceste na strážnika. Ak sa ti ho podarí uplatiť, aby ťa vpustil, budeš mať ďalší nádherný zážitok.

Byurakan 0213, Armenia

40.3303622, 44.2733722

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Observatórium Byurakan V malej arménskej dedine Byurakan na úpätí pohoria Aragats, jedného z najvyšších miest v krajine, na slnku svieti niekoľko strieborných kopúl. Tieto kopule tvoria Byurakanské…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/observatorium-byurakan/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

44.2733722,40.3303622
</Document> </kml>
KML súbor

Arménsko - Krátke info

Հայք
Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Observatórium Byurakan? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.