Skip to content

Nekonečná búrka v Congo Mirador

Vo vzduchu nad miestom kde rieka Catatumbo vteká do jazera Maracaibo sa deje niečo zvláštneho. 260 nocí v roku tu totiž až po desať hodín v kuse nebo kríži 280 bleskov za hodinu. Táto nekončiaca búrka Relampago del Catatumbo (slovensky “blýskanie Catacumbo”) sa tu odohráva od nepamäti.

V roku 1595 sa plán sira Francisa Drakea dobiť mesto Maracaibo pod rúškou noci zrútil, keď svetlo bleskov obrancom osady prezradilo jeho pozíciu. Rovnaký prípad sa stal v roku 1823, kedy boli španielske lode odhalené a venezuelský generál Simón Bolívar ich ľahko premohol.

Blesky viditeľné zo vzdialenosti 40 kilometrov krížia oblohu natoľko pravidelne, že ich námorníci využívajú miesto majákov. Lodníci tunajšie blesky dokonca prezývajú Maracaibský maják. Zaujímave je, že blesky nesprevádza žiaden zvuk, pretože dopadajú na mraky vysoko nad zemou.

Stále nie je celkom jasné, prečo sa búrky odohrávajú s takou pravidelnosťou. Jedna teória tvrdí, že do vzduchu stúpa ionizovaný metán z miestnych bažín, ktorý spoločne s chladným vetrom prichádzajúcim z Ánd vytvára perfektné podmienky pre búrku.

Na blesky budeš mať najlepší výhľad z dediny Congo Mirador. Tá je postavená na koloch na jazere Maracaibo.

Zdroje

Lake Maracaibo, Venezuela
11.0198861915,-71.5769
Stiahni si KML súbor
Venezuela - Krátke info

Venezuela
Miestny názov: Venezuela
Hlavné mesto: Caracas
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 30. marec 1845
Rozloha: 916445 km²
Mena: venezuelský bolívar
Kód meny: VEF
Kurz (za 1 € dostaneš): chyba VEF
Medzinárodný kód krajiny: VE
Internetová doména: .ve
Predvoľba telefónneho čísla: +58