Skip to content

Neft Daşları

Neft Daşları je mesto zložené dohromady uprostred mora. V roku 1945 objavil Sovietsky zväz zásoby ropy asi 55 kilometrov od pobrežia Azerbajdžanu v Kaspickom mori. Problém bol, že v tej dobe neexistovali žiadne ropné plošiny ako dnes, takže pokiaľ chceli začať vŕtať v morskom dne, museli prísť na spôsob ako na to.

V Sovietskom zväze toho ale vôbec nebáli, takže sa rozhodli postaviť uprostred mora mesto. A ako to urobili? Jednoducho postavili veľa plošín s budovami ktoré prepojili s cestami. Neft Daşları sa tak roku 1949 stala prvou ropnou plošinou na svete a je funkčná do dnešného dňa. Neskôr objavili ďalšie zásoby ropy kúsok vedľa. Takže jednoducho celé to svoje mesto ešte zväčšili, a to tak že, vzali už vyradenú loď a pripojili ju k existujúcim platformám.

Nakoniec skončili s obrovským mestom plným ľudí, 300 kilometrov ciest a mnohými poschodovými budovami. V Neft Daşları žije a pracuje celkom 5000 ľudí. A nemysli si, že to bolo depresívne a špinavé ropné mesto na mori.. Oni tu majú elektrárne, knižnice, futbalové ihrisko, kúpele, zeleninové záhrady, park so stromami, 9 poschodové budovy, taktiež hostely pre návštevy, nemocnice, kino a nechýba ani pekáreň. Proste všetko, čo také moderné mesto potrebuje pre samostatné fungovanie.

Sovietsky zväz mal odvahu, agresia a dostatok finančných prostriedkov aby mesto vybudoval. Čo im avšak chýbalo, bol architekt. To znamená, že dnes sa už Neft Daşları rozpadáva. Približne 75% mesta je už v katastrofálnom stave a hrozí že sa rozpadne a prepadne sa do mora. Tunajší obyvatelia sa však vôbec nechcú odsťahovať. V hlbinách Kaspického mora je ešte dostatok ropy a niekto ju musí vyťažiť.

Už od čias Sovietskeho zväzu je návšteva sídla pre cudzincov takmer nemožná. Neft Daşları preto ostáva zahalené rúškom tajomstva. Miesto dokonca nie je možné priblížiť v Google Maps. Ako keby dané územie neexistovalo. Napriek tomu vo filme Jeden svet nestačí (séria James Bond), je priamo scéna z tohto územia.

Bez povinných osvedčeniach, špeciálných povolení od ropnej spoločnosti Socar a bezpečnostných školeniach sa nemáš šancu vôbec dostať na územie Neft Daşları. Aj keby sa ti to podarilo vybaviť, vidieť územie Neft Daşları je možné iba z vrtúľnika alebo šesťhodinovou plavbou. Argumentujú tým, že z “bezpečnostných dôvodov” nemôžu cudzinci navštíviť mesto. Dôvodom bude, že už sa nie je čím chváliť, keďže pôvodné utopistické mesto sa im pomaly rozpadáva pod rukami.

Neft Daşları, Azerbaijan
40.2873604,50.7204608
Stiahni si KML súbor
Azerbajdžan - Krátke info

Hlavné mesto: Baku
Úradné jazyky: azerbajdžančina
Štátne zriadenie: republika s jednokomorovým parlamentom
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 86600 km²
Mena: azerbajdžanský manat
Kód meny: AZN
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.044 AZN
Medzinárodný kód krajiny: AZ
Internetová doména: .az
Predvoľba telefónneho čísla: +994

Blízke miesta do +/- 300km