Skip to content

Najväčšia slnečná pec sveta

Slnečné pece využívajú veľké zaoblené zrkadlá k tomu, aby odrážali slneční svit do jediného bodu veľkosti hrnca. Teplota v tomto ohnisku môže dosahovať až 3 315 °C, čo je dosť k výrobe elektriny, taveniu kovov alebo produkcii vodíkového paliva.

Najväčšia slnečná pec sveta sa nachádza vo Font-Romeu-Odeillo-Via vo francúzskych Pyrenejách na hraniciach so Španielskom. V prevádzke je od roku 1970 a tvorí ju sústava 10 000 zrkadiel, ktoré od zeme odrážajú slnečné paprsky do obrovského prehnutého zrkadla, v ktorom sa okolitá krajina odráža hore nohami. Prehliadky zahŕňajú workshopy a ukážky využitia obnoviteľných zdrojov energie a slnečnej energie.

Zdroje

Avenue Professeur Félix Trombe, 66120 Font-Romeu-Odeillo-Via, France

42.4935673, 2.0294316

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Najväčšia slnečná pec sveta Slnečné pece využívajú veľké zaoblené zrkadlá k tomu, aby odrážali slneční svit do jediného bodu veľkosti hrnca. Teplota v tomto ohnisku môže dosahovať až 3…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/najvacsia-slnecna-pec-sveta/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

2.0294316,42.4935673
</Document> </kml>
KML súbor

Francúzsko - Krátke info

France
Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Najväčšia slnečná pec sveta? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.