Skip to content

My sme naše hory

V tesnej blízkosti Stepanakertomu (hlavné mesto Náhorného Karabachu) stojí neobvyklá nápadná pamiatka. Veľké tváre starého muža a ženy, nazývané “My sme naše hory”, predstavujú horský ľud Artsakh a ich arménske dedičstvo.

Republika Artsakh (dávnejšie známa ako Náhorná karabašská republika či skrátené ako Náhorný Karabach) je sporný malý región vo vnútrozemí Azerbajdžanu. Hoci ju medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, riadi ho de facto nezávislý štát svojou arménskou etnickou väčšinou (podporovanou z Arménska), ktorá tvorí 95% populácie. Pôvodný názov Nagorno-Karabach znamená “horská čierna záhrada”.

“My sme naše hory” je ikonická pamiatka v neuznanej republike. Obraz pamätníka vyvolal kontroverziu v súťaži Eurovízia 2009, kde Azerbajdžan počas semifinále namietal proti zobrazeniu pamätníka “My sme naše hory” počas úvodného videa pred vystúpením Arménska. Po skončení súťaže sa objavili obvinenia, že azerbajdžanská štátna televízia manipulovala so svojim vysielaním s cieľom cenzurovať vystupovanie Arménska na súťaži a že azerbajdžanská vláda vypočúva občanov, ktorí hlasovali pre Arménsko.

V semifinále bolo v úvode ešte pamätník vidieť
Vo finále už po pamätníku ani stopy

Obraz pamätníka sa výrazne prejavuje aj erbe národa Artsakh. Miestny obyvatelia niekedy súsošie prezývajú ako “tatik-papik” (“babička a dedko”) pre svoje staršie tváre. Socha, ktorá bola postavená v roku 1967, je vytesaná z vulkanickej tufy.

Mal by si vedieť, pred tým ako navštíviš

Z Azerbajdžanu je takmer nemožné dostať sa do Náhorného Karabachu, preto budeš musieť navštíviť Náhorný Karabach z Arménska. Nedávno sme napísali o tejto situácii rozsiahly príspevok.

We Are Our Mountains Park Artsakh, Մեսրոպ Մաշտոցի փողոց, Xankəndi

39.8371321, 46.7699737

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> My sme naše hory V tesnej blízkosti Stepanakertomu (hlavné mesto Náhorného Karabachu) stojí neobvyklá nápadná pamiatka. Veľké tváre starého muža a ženy, nazývané “My sme naše hory”, predstavujú horský…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/my-sme-nase-hory/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

46.7699737,39.8371321
</Document> </kml>
KML súbor

Arménsko - Krátke info

Հայք
Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako My sme naše hory? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.