Skip to content

Múzeum Wilhelma Reicha

Kamenná budova s modrým orámovaním okien bývala kedysi laboratóriom, dnes však ukrýva veľkú časť odkazu Wilhelma Reicha, psychoanalytika, ktorý veril, že orgazmická energia dokáže ovládať počasie.

Reich kariéru zahájil v roku 1919 vo Viedni po boku Freuda. Ovplyvnený Freudovou teóriou o libide začal byť posadnutý tzv. orgazmickou potenciou, teda absolútnym uvoľnením energie, ku ktorému dochádza pri orgazme. Podľa Reicha pramenia všetky neurózy i choroby ako je rakovina v zadržovaní sexuálnej energie.

Reichova práca v 20. a 30. rokoch 20. storočia bola veľmi nekonvenčná. Vytvoril tzv. vegetoterapiu, pri ktorej sa pacienti museli vyzliecť do spodného prádla, a Reich ich potom masíroval tak dlho, pokiaľ nekričali alebo nezvracali. V rámci experimentov taktiež ľudí pripojoval na osciloskop, a zatiaľ čo sa pacienti venovali sexu, Reich meril zmeny v ich telesnom napätí.

Dva týždne pred vypuknutím druhej svetovej vojny utiekol Reich z Rakúska do New Yorku. Tu vyhlásil objavenie tzv. orgonu, tajomnej všadeprítomnej sily založenej na libide, ktorá je zodpovedná za zemskú príťažlivosť, zmeny počasia, emócie a zdravie ľudí. Reich začal so stavbou orgonových akumulátorov, drevených búdiek pokrytých kovovými plátmi, v ktorých pacienti sedeli nahí a absorbovali orgonovú energiu.

O desať rokov neskôr v presvedčení, že nakopenie orgonu v atmosfére zavinilo veľké sucho, Reich navrhol prístroj, o ktorom veril, že je schopný ovládať počasie. Stroj sa skladal z niekoľkých rúrok namierených k nebu, ktoré boli pomocou hadíc pripojené k nádrži s vodou. Reich veril, že stroj dokáže orgon zo vzduchu “vycucnúť” skrz rúrky do vody a zaistí tak dážď. V polovine 50. rokov Reichovu pozornosť upútali mimozemšťania. Vedec bol presvedčený o tom, že vysielajú orgon do atmosféry v snahe zničiť Zem. Spolu so svojim synom cestoval do Arizony, kde prístroj na zmenu počasia používali ako zbraň, ktorou sa snažili vysať energiu z lietajúceho taniera.

Tou dobou sa o vedca už zaujímala vláda. Vládna agentúra vydala nariadenie o zákaze prevozu orgonových akumulátorov z Maine, kde vedátor vtedy žil. Keď jeden z Reichových zamestnancov zákaz porušil, vláda nariadila zničenie všetkých jeho akumulátorov, kníh a brožúr. Sám vedec bol odsúdený k dvom rokom za mrežami, kde väzenský psychiater usúdil, že Reich trpí velikášstvom. O osem mesiacov neskôr Reich zomrel vo svojej cele na zlyhanie srdca.

“Cloudbusting: je pieseň speváčky Kate Bush. Pieseň je o blízkom vzťahu medzi psychológom a filozofom Wilhelmom Reichom a jeho synom Petrom. Popisuje chlapcove spomienky na život s otcom na ich rodinnej farme, kde dvaja strávili čas s prípravou na dážď, čo zahŕňalo demonštráciu prístroja nazvaného Cloudbuster.

Múzeum v Reichovom laboratóriu v Maine je domovom vybavenia používaného pri excentrických pokusoch, orgonových akumulátorov, osobných predmetov a pôvodných vydaniach kníh, ktoré nechala vláda zničiť. Kúsok za budovou medzi stromami stojí stroj na ovládanie počasia namierený na Reichovú hrobku.

Zdroje

19 Dodge Pond Rd, Rangeley, ME 04970, USA
44.9839416803,-70.7143659
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.203 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km