Skip to content

Múzeum väzňov

Z bývalého hostelu pre pútnikov na Ruskom dvore, ktorí v 19. storočí putovali do Jeruzalema, sa v roku 1920, keď Palestínu ovládlo Anglicko, stalo väzenie. Nasledujúcich 28 rokov tu boli väznení židovskí odporcovia anglickej nadvlády.

Mnohí väzni, ktorí si tu odpykávali svoje tresty, patrili k jednej z troch sionistických polovojenských jednotiek: Hagana, Irgun a Lechi. Tie sa snažili Angličanov vyhnať pomocou bômb, nájazdov a atentátov a získať tak Izrael pre Židov.

Keď Angličania v roku 1948 krajinu opustili, budova bola využívaná pre rôzne účely. V roku 1991 v nej však ministerstvo obrany zariadilo Múzeum väzňov (Museum of the Underground Prisoner).

Podmienky, v ktorých tu boli trestanci držaní, sú verne napodobnené. V miestnostiach sú rozložené rohože a kýbliky a vo väzenskom obuvníctve leží hromada zaprášených topánok. Uprostred popravčej miestnosti visí zo stropu oprátka.

Počas prehliadky sa dozvieš príbeh Moše Barazaniho, ktorý bol obvinený z vraždy, a Me’ira Feinsteina, zatknutého, keď na jeruzalemské vlakové nádražie umiestnil bombu. Obaja boli odsúdení k trestu smrti. Pár hodín pred vykonaním rozsudku v roku 1947 spáchali obaja sebevraždu pomocou granátu, ktorý im kumpáni do väzenia prepašovali v pomarančoch. V dopisoch na rozlúčku, ktoré sú v múzeu vystavené, uvádzajú, že “na smrť pôjdu s hrdosťou”.

Zdroje

Jerusalem, Israel

31.7817523, 35.2241424

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Múzeum väzňov Z bývalého hostelu pre pútnikov na Ruskom dvore, ktorí v 19. storočí putovali do Jeruzalema, sa v roku 1920, keď Palestínu ovládlo Anglicko, stalo väzenie….viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/muzeum-vaznov/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

35.2241424,31.7817523
</Document> </kml>
KML súbor

Izrael - Krátke info

יִשְרָאֵל
Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Múzeum väzňov? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.