Skip to content

Museé Fragonard

V tomto múzeu tancujú ľudské plody írske tance spoločne s desaťnohou ovcou, zatiaľ čo celej scéne prihliada apokalyptický jazdec stiahnutý z kože.

V roku 1766 bola v budove založená veterinárna škola spolu so súkromnou zbierkou. V múzeu sú zbierky zasvätené anatómii, fyzickým anomáliám, zvieracím kostrám a chorobám. Najzaujímavejšie sú však kolekcie figúr stiahnutých z kože, francúzsky tzv. écorché, ktorú vytvoril Honoré Fragonard.

Ludvík XV. menoval Fragonarda profesorom na prvej veterinárnej škole v Lyon a on tu začal sťahovať zvieratá z kože a konzervovať ich telá; neskôr to isté robil i s telami ľudí. Écorché síce mali slúžiť ako učebné pomôcky, Fragonard ich však často štylizoval do rôznych póz a vytváral tak malé príbehy. Najznámejším príkladom écorché je apokalyptický jazdec inšpirovaný malbou Albrechta Dürera. Vysušené telo bez kože so sklenenými očami je posadené na rovnako ošetrenom tele koňa v skoku, ktorý má v tlame opraty.

Fragonard v Lyone pôsobil 6 rokov, potom však začali jeho výtvory desiť miestnych obyvateľov. Bol prepustený a obvinený zo šialenstva. Verejnosť zazrela Fragonardove écorché až v roku 1991, kedy bolo múzeum znovu otvorené verejnosti.

Zdroje

7 Avenue du Général de Gaulle, 94700 Maisons-Alfort, France

48.812691, 2.422966

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Museé Fragonard V tomto múzeu tancujú ľudské plody írske tance spoločne s desaťnohou ovcou, zatiaľ čo celej scéne prihliada apokalyptický jazdec stiahnutý z kože. V roku 1766…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/musee-fragonard/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

2.422966,48.812691
</Document> </kml>
KML súbor

Francúzsko - Krátke info

France
Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Museé Fragonard? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.