Skip to content

Mundaneum

Mundaneum bol skutočne ambiciózni projekt. Belgický právnik Paul Otlet ho založil v roku 1910 spolu s držiteľom Nobelovej ceny za mier Henrim La Fontainom. Ich snom bolo zhromaždiť všemožné ľudské znalosti na malých papierových kartičkách. Zbierka mala byť centrom “Svetového mesta”, ktoré navrhol architekt Le Corbusier a ktoré by znalosťami nazhromaždenými v miestnych knižniciach, múzeách a univerzitách inšpirovalo celý svet.

Náčrt sídliska od Le Corbusiera v roku 1922 pre 3 milióny obyvateľov

Pre zaradenie všetkých dokumentov do štrukturovanej kartotéky vymyslel Otlet vlastný systém tzv. medzinárodného desatinného triedenia. Nasledujúce desaťročia vytváral neustále sa rozrastajúci tým zamestnancov katalóg čítajúci cez 12 miliónov kartičiek, na ktorých boli zapísané obsahy kníh a odborných časopisov. S takto obrovským množstvom zdrojov sa Otlet rozhodol, že bude za poplatok poskytovať podklady na výskum. Ročne k nim poštou a telegrafom prichádzalo okolo 1500 žiadostí o vyhľadaní informácii.

Keď sa papierový systém stal v roku 1934 neúnosným, začal Otlet dúfať, že by mohli prejsť na nový systém, kde by sa sa jednotivé informácie dali získavať na diaľku. Belgická vláda však jeho návrh nepodporila. S príchodom druhej svetovej vojny bolo Mundaneum presunuté do menších priestorov a nakoniec z finančných dôvodov celkom uzavreté. Počas okupácie Belgicka zničili nacisti tisíce dební s kartičkami z Mundanea a vyvesili v ňom vlastné umelecké diela.

Otlet zomrel v roku 1944, kedy už bolo Mundaneum i Svetové mesto len spomienkou. Teraz je Otlet považovaný za jedného z predchodcov informatiky. Jeho vízia databázy informácii, v ktorom by sa dalo hľadať na diaľku, bola predzvesťou vzniku informatiky.

To, čo z Mundanea zostalo – knihy, plagáty, dokumenty a šuplíky plné katalogizačných kartičiek, sú teraz vystavené v múzeu Mundanea v meste Mons.

Zdroje

Rue de Nimy 76, 7000 Mons, Belgium
50.4590269803,3.9554211
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Belgicko - Krátke info

België
Miestny názov: België
Hlavné mesto: Brusel
Úradné jazyky: holandčina, francúzština, nemčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. január 1830
Rozloha: 30528 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: BE
Internetová doména: .be
Predvoľba telefónneho čísla: +32

Blízke miesta do +/- 300km