Skip to content

Mumifikačné laboratórium Gottfrieda Knocheho

Medzi zeleňou v okolí rieky San José de Galipán stojí betónové mauzoleum, ktoré bolo kedysi plné múmií.

Budova bývala súčasťou laboratória nemeckého dokotora Gottfrieda Knocheho, ktorý tu vykonával pokusy na mŕtvolách. Potom čo Knoche v roku 1840 emigroval do Venezuely, usadil sa v La Guaira. Odhodlaný nájsť spôsob, ako zabrániť rozkladu ľudské tela, vozil Knoche nevyzdvihnuté telá obetí venezuelskej vojny na koni do svojho laboratória v Buena Vista. Tam do nich pichal vlastnoručne vyrobené roztoky, ktoré mali zabrániť rozkladu bez nutnosti odstraňovať vnútornosti. V laborátoriu mal neustále niekoľko mumifkovaných tiel.

Keď zomrel významný novinár a politik z Caracas dr. Thomas Lander, Knoche bol zavolaný, aby zakonzervoval jeho telo. Landerova múmia sedela pri dverách do vlastného domu nasledujúcich štyridsať rokov, kým venezuelská vláda prikázala riadny pohreb.

Hovorí sa, že keď bolo Knochemu 87 rokov a už vedel, že sa jeho smrť blíži, nariadil zdravotnej sestre, nech mu vpichne špeciálne sérum, aby mu žilami spolu s krvou pretieklo po celom tele a dokonale ho tak zakonzervovalo. Podľa legendy sa potom zamkol v mauzóleu a stal sa tak svojou poslednou múmiou.

Knocheho laboratórium pomaly zarastá rastlinami a niekoľkokrát bolo vydrancované. Hoci sa po lekárovej smrti do budovy vlúpali študenti medicíny a skúmali Knocheho roztok, jeho presné zloženie sa im zistiť nepodarilo. Pár vonkajších múrov, dverných rámov, stajne, laboratórium a pec tu stoja dodnes spoločne s niekoľkými dekoračnými múmiami inštalovanými Knocheho nadáciou.

Zdroje

La Guaira 1164, Vargas, Venezuela
10.5760238803,-66.9096593
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Venezuela - Krátke info

Venezuela
Miestny názov: Venezuela
Hlavné mesto: Caracas
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 30. marec 1845
Rozloha: 916445 km²
Mena: venezuelský bolívar
Kód meny: VEF
Kurz (za 1 € dostaneš): chyba VEF
Medzinárodný kód krajiny: VE
Internetová doména: .ve
Predvoľba telefónneho čísla: +58