Skip to content

Mechanické hodiny v Salisburskej katedrále

Mechanické hodiny v katedrále v Salisbury sú veľmi staré, o presnom dátume ich vzniku sa však stále diskutuje. Datovanie je tu dôležité, pretože pokiaľ hodiny vznikli v roku 1386 (ako verí množstvo historikov), jedná sa o najstaršie doposiaľ funkčné hodiny na svete.

Tento hodinový stroj bez ciferníka priniesol do Salisbury nový zjednotený čas, ktorý nahradil slnečné hodiny s ich časovými odchýlkami v jednotlivých ročných obdobiach. Hodiny zvonili vždy v celú, aby zvolávali miestnych obyvateľov na bohoslužby, a poskytovali tak spoľahlivé členenie jednotlivých dní.

Keď boli roku 1928 hodiny znovuobjavené vo veži katedrály, nechali ich miestny obyvatelia rozobrať a zreštaurovať. Teraz si ticho odtikávajú čas v severnej časti hlavnej lode katedrály rovnako ako pred 600 rokmi, len s tým rozdielom, že dnes už bohužiaľ nezvonia.

Zdroje

Salisbury SP1 2EJ, UK

51.0649085, -1.7972886

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Mechanické hodiny v Salisburskej katedrále Mechanické hodiny v katedrále v Salisbury sú veľmi staré, o presnom dátume ich vzniku sa však stále diskutuje. Datovanie je tu dôležité, pretože pokiaľ hodiny…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/mechanicke-hodiny-v-salisburskej-katedrale/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-1.7972886,51.0649085
</Document> </kml>
KML súbor

Spojené kráľovstvo - Krátke info

United Kingdom
Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Mechanické hodiny v Salisburskej katedrále? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.