Skip to content

Matenadaran

Arménsko má bohatú tradíciu scriptórií už viac ako tisícročie. Počas celého stredoveku bolo mnoho arménskych skrípt nájdených v mestách na pobreží Stredozemného mora, pri jazere Van (Turecko), v meste Jugha (Azerbajdžan), Tatev a na mnohých ďalších miestach. Ilustrované rukopisy boli zvlášť cenené, pretože boli vymaľované skutočným zlatom alebo striebrom.

Arménsko má nanešťastie dlhú históriu invázií a jeho knižnice boli mnohokrát vyplienené a vypálené. Unavení z tohoto stavu sa v roku 1959 sovietska arménska vláda rozhodla zakročiť a postavila mohutnú pevnosť na kopci v centre hlavného mesta s obrovským trezorom hlboko v zemi za účelom zhromaždiť čo najviac rukopisov.

Tak sa zrodil inštitút antických rukopisov: Mesrop Mashtots Institute. Názov je veľmi kostrbatý a ťažkopádny a od tej doby sa všeobecne nazýva Matenadaran, čo je kombináciou arménskych slov pre “pergamen” a “úložisko”. Pred budovou stojí socha menovca ústavu, Mesrop Mashtots, vynálezcu arménskej abecedy.

Medzi 23 000 rukopismi a 500 000 ďalšími dokumentami (cisárske a katolické dekréty, archívne periodiká, náboženské a teologické práce, spevníky, učebnice, …) nájdeš v najtemnejšie a najstaršie texty z ranného stredoveku. Existuje tu Lazariánske evanjelium z 9. storočia a tiež väzba z evanjelia zo 6 storočia vyrezávaná v slonovine. Evanjelium Vehamor, pravdepodobne pochádzajúce zo 7. storočia, je najstarším známym úplným arménskym rukopisom na svete. V inštitúte sú uschované aj rukopisy v iných jazykoch, od gréčtiny po etiópštinu a niektoré diela renomovaných zahraničných autorov, ktoré sa takmer stratili v histórii. Diela týchto autorov sú uložené v Metenadarane ako arménsky preklad.

Väzba evanjelia zo 6. storočia

53 Mesrop Mashtots Ave, Yerevan 0009, Armenia

40.191934, 44.5208566

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Matenadaran Arménsko má bohatú tradíciu scriptórií už viac ako tisícročie. Počas celého stredoveku bolo mnoho arménskych skrípt nájdených v mestách na pobreží Stredozemného mora, pri jazere…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/matenadaran/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

44.5208566,40.191934
</Document> </kml>
KML súbor

Arménsko - Krátke info

Հայք
Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Matenadaran? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.