Skip to content

Maľovaná dedinka

Zalipie je maličká dedinka východne od Krakova, ktorá neustále kvitne. Steny drevených domčekov sú totiž zvonku i zvnútra zdobené kvetinovými vzormi. Rovnako tak je pomaľovaná i miestna studňa. V kostole je Ježiš na kríži obklopený záplavou farebných kvetov. Rastlinné vzory sú tu na kachliach, strechách, búdach pre psov i kurníkoch.

Tradícia kreslenia kvetín na každodenné predmety začala pravdepodobne na konci 19. storočia, kedy sa hospodyne snažili zakryť čierné čmuhy od sadzí z kachiel. Pretože sadze bolo ťažké umyť, miestne ženy sa rozhodli ich premaľovať najprv na bielo a potom zakryť farebnými kvetmi. Keď boli kachle na drevo nahradené modernými šporákmi, kvetinové vzory už boli po celej dedine.

Tradícia maľovaných kvetov tu pokračuje dodnes. Každú jar sa koná súťaž o najkrajšie pomaľovanú chalúpku.

Zdroje

33-263 Zalipie, Poland

50.2374267, 20.8478132

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Maľovaná dedinka Zalipie je maličká dedinka východne od Krakova, ktorá neustále kvitne. Steny drevených domčekov sú totiž zvonku i zvnútra zdobené kvetinovými vzormi. Rovnako tak je pomaľovaná…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/malovana-dedinka/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

20.8478132,50.2374267
</Document> </kml>
KML súbor

Poľsko - Krátke info

Polska
Miestny názov: Polska
Hlavné mesto: Varšava
Úradné jazyky: poľština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. november 1918
Rozloha: 312696 km²
Mena: poľský zlotý (=100 grošov)
Kód meny: PLN
Medzinárodný kód krajiny: POL/PL
Internetová doména: .pl
Predvoľba telefónneho čísla: +48

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Maľovaná dedinka? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.