Skip to content

Makedonium v Kruševe

Sférická budova na kopci nad stredovekým mestečkom Kruševo vyzerá ako niečo medzi kulisou z Hviezdnych vojen a obrím modelom vírusu. Ani jedno z toho však nebolo zámerom pre monument, ktorý pripomína Llindenské povstanie z roku 1903, počas ktorého skupina Macedóncov vystúpila proti Osmanskej ríši v snahe založiť nezávislý štat.

V noci na 2. augusta zabralo 800 rebelov Kruševo a vyhlásili tu tzv. Kruševskú republiku. Kruševská repubilka existovala celých 10 dní, pred tým ako ju tureckí vojaci zase získali späť. Armáda 18 000 mužov sa prihnala do mesta a zanechala za sebou vypálené a vydrancované domy. Aj keď Kruševská republika neexistovala dlho, 2. august bol v Severnom Macedónsku prehlásený štátnym sviatkom ako pripomienka Llindenského povstania.

Pamätník Makedonium bol postavený v roku 1973 a je vyobrazený aj na bankovkách krajiny. Pamätník má vitrážné okná a nachádza sa v ňom hrobka a pomník Nikula Kareva, vodcu povstania.

Zdroje

Krushevo, North Macedonia

41.3774043, 21.2483338

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Makedonium v Kruševe Sférická budova na kopci nad stredovekým mestečkom Kruševo vyzerá ako niečo medzi kulisou z Hviezdnych vojen a obrím modelom vírusu.viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/makedonium-v-kruseve/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

21.2483338,41.3774043
</Document> </kml>
KML súbor

Severné Macedónsko - Krátke info

Severna Makedonija
Miestny názov: Severna Makedonija
Hlavné mesto: Skopje
Úradné jazyky: macedónčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 8. septembra 1991
Rozloha: 25713 km²
Mena: macedónsky denár
Kód meny: MKD
Medzinárodný kód krajiny: MKD/MK
Internetová doména: .mk
Predvoľba telefónneho čísla: +389

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Makedonium v Kruševe? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.