Skip to content

Najdesivejšie letisko sveta

Pokiaľ dokážeš mať otvorené oči pri pristávaní na letisku v Lukle, pohľad, ktorý sa ti naskytne, si budeš pamätať do konca života. Najprv uvidíš biele mraky zakrývajúce vrcholky hôr.

Potom sa pod tebou v nadmorskej výške 2774 metrov objaví kratučký šedý pruh (487m), ktorý za všetkých strán pohlcuje zeleň. Tento kúsok asfaltu je miestna ranvej. Na jednej strane končí roklinou, na druhej zase ostrou zákrutou a kamennou stenou.

Pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, prebehne pristátie len s menším drncaním. Ranvej má sklon 7 stupňov, čo znamená, že keď z nej vzlieta lietadlo, vrhá sa priamo do 610 metrov hlbokej rokliny.

Nehody sú tu veľmi bežné, medzi októbrom 2008 a októbrom 2012 spadli neďaleko letiska tri lietadlá, na ktorých palubách zahynuli všetci pasažieri okrem jedného. Letisko sa pri nepriazni počasia zaviera, ale v horách sa podmienky menia s takou rýchlosťou, že občas už nie je možné let zastaviť. Od roku 2008 nesie letisko oficiálne meno Tenzing-Hillary na počesť sira Edmunda Hillaryho a šerpy Tenzinga Norgaye, ktorí ako prví vystúpili na vrchol Mount Everest.

Zdroje

Tenzing Hillary Airport, Lukla - Everest Base Camp Trekking Route 30, Chaunrikharka 56000, Nepal

27.6872855, 86.7321976

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Najdesivejšie letisko sveta Pokiaľ dokážeš mať otvorené oči pri pristávaní na letisku v Lukle, pohľad, ktorý sa ti naskytne, si budeš pamätať do konca života. Najprv uvidíš biele…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/lukla-najdesivejsie-letisko-sveta/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

86.7321976,27.6872855
</Document> </kml>
KML súbor

Nepál - Krátke info

नेपाल
Miestny názov: नेपाल
Hlavné mesto: Káthmandú
Úradné jazyky: nepálčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. september 1768
Rozloha: 147181 km²
Mena: nepálska rupia
Kód meny: NPR
Medzinárodný kód krajiny: NP
Internetová doména: .np
Predvoľba telefónneho čísla: +977

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Najdesivejšie letisko sveta? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.