Skip to content

Leviatan z Parsonstown

William Parsons, tretí earl z Rosse, nechal tento 17 metrový teleskop postaviť v 40. rokoch 19. storočia, aby im mohol skúmať vesmírne hmloviny. V tej dobe ešte teleskopy neboli dostatočné vyspelé, vedci teda názvom hmlovina označovali nielen mračná prachových častíc, ale taktiež vzdialené galaxie a zoskupenie hviezd. Dva metre široké čočky tohto ďalekohľadu ukázali astronómom slnečnú sústavu detailnejšie ako kedykoľvek predtým. Napriek tomu to bol až Edwin Hubble, kto v 20. rokoch zistil, že niektoré vesmírne objekty sú v skutočnosti celé galaxie.

Leviatan bol najväčším teleskopom na svete po dlhých 75 rokov. Po smrti earla z Rosse i jeho syna, ktorý sa o teleskop staral po otcovej smrti, prestal ďalekohľad roku 1878 používaný a nakoniec bol v roku 1908 rozmontovaný. Vďaka siedmemu earlovi bol v 90. rokoch znovu zostavený s novými čočkami a motormi. Zrekonštruovaný Leviatan si dnes návštevníci môžu prehliadnuť a v priľahlom vedeckom centre sa i dozvedieť o jeho fungovaní.

Kresba
Leviatan síce vyzerá ako delo, bol však určený k pozorovaniu vesmíru.
Zdroje

Birr Castle Demense, Townparks, Birr, Co. Offaly, Ireland

53.0968233, -7.9174304

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Leviatan z Parsonstown William Parsons, tretí earl z Rosse, nechal tento 17 metrový teleskop postaviť v 40. rokoch 19. storočia, aby im mohol skúmať vesmírne hmloviny. V tej…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/leviatan-z-parsonstown/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-7.9174304,53.0968233
</Document> </kml>
KML súbor

Írsko - Krátke info

Ireland
Miestny názov: Ireland
Hlavné mesto: Dublin
Úradné jazyky: írčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 6. december 1922
Rozloha: 70273 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: IRL/IE
Internetová doména: .ie
Predvoľba telefónneho čísla: +353

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Leviatan z Parsonstown? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.