Skip to content

Le Palais Idéal

Tento príbeh začína u poštára a kameňa. Keď bol jedného dňa roku 1879 Ferdinand Cheval na svojej každodennej roznáške, zakopol o kameň, všimol si jeho podivného tvaru a naraz sa mu zjavila vidina krásneho paláca vytvoreného zo zvláštnych balvanov. Nasledujúcich 33 rokov chodil roznášať poštu s fúrikom, do ktorého zbieral podivne tvarované kamene, aby mohol sen o paláci premeniť do skutočnosti. Stavbe sa venoval po nociach pri svite petrolejky a ani raz nepožiadal o pomoc.

Cheval nebol vysoko vzdelaný a o architektúre takmer nič nevedel. Jeho palác z kamenia, betónu a drôtov je inšpirovaný rôznymi štýlmi vrátane čínskej, alžírskej a severskej architektúry. Hotové dielo “Dokonalý palác”, je plný jaskýň, pilierov a zvieracích sôch. V svätyni je uložený drevený fúrik, na ktorom sem vozil stavebný materiál.

Chevalovo prianie byť v paláci pochovaný bolo k jeho rozhorčeniu francúzskymi autoritami zamietnuté. Ďalších 8 rokov tak strávil stavbou veľkolepej krypty na miestnom cintoríne, ktorá pripomína štýl Dokonalého paláca. Cheval zomrel rok po jej dokončení.

Cedula na stene paláca hlása: “Všetko, čo tu vidíš, návštevník, je dielom jediného dedinčana.”
Zdroje

Palais Idéal, 8 Rue du Palais, 26390 Hauterives, France
45.2579218803,5.0282228
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Francúzsko - Krátke info

France
Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km