Skip to content

Krypta v Katedrále Christ Church

V roku 1030 postavili vikingskí vládci Dublinu pôvodnú katedrálu Christ Church z dreva. Keď Dublin roku 1171 dobyli Normani, strhli drevenú stavbu a postavili miesto nej kamenný kostol s novou obrovskou kryptou.

Na prestavbu dohliadal arcibiskup Laurence O’Toole. Ten bol roku 1225 prehlásený patrónom Dublinu a jeho balzamované srdce bolo v krypte uchované v zamrežovanom relikviári v tvare srdca.

V marci roku 2012 sa do krypty vlámali dvaja muži, ktorí mreže rozrezali a relikviár ukradli. Írska polícia podozrievala gang, ktorý do krajiny pašuje nosorožie rohy, nikoho však nezatkli a srdce sa dodnes nenašlo.

I cez stratu slávneho orgánu sa v krypte stále nachádza mnoho fascinujúcich relikvií. Za povšimnutie stojí sada kolov vyrobených v roku 1670, ktoré sa používali pri verejnom trestaní zločincov, alebo mramorový monument stvárňujúci Nathaniela Sneyda, írskeho politika, ktorý zomrel roku 1833. Vedľa sochy sa uvádza, že “zomrel rukou úbohého, násilníckeho maniaka”, inými slovami bol zastrelený.

V krypte taktiež uvidíš mumifikovanú mačku a myš, ktorých pozícia naznačuje, že zomreli práve vtedym keď mačka lovila myš. Podľa miestnej povesti myš pred mačkou utiekla niekedy v polovici 19. storočia do jednej z orgánových píšťal a obaja v nej uviazli. James Joyce použil túto príhodu ako prirovnanie vo svojom diele Finnegan’s Wake, kde popisuje jednu z postáv ako “zaseknutú rovnako ako mačka a myš v píšťale chrámových orgánov”.

V apríli 2018 sa srdce našlo a malo by sa vrátiť na pôvodné miesto.

Zdroje

Christchurch Pl, Wood Quay, Dublin 8, Co. Dublin, Ireland
53.343513,-6.2710602
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Írsko - Krátke info

Ireland
Miestny názov: Ireland
Hlavné mesto: Dublin
Úradné jazyky: írčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 6. december 1922
Rozloha: 70273 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: IRL/IE
Internetová doména: .ie
Predvoľba telefónneho čísla: +353

Blízke miesta do +/- 300km